Czy widoczna linia wskazuje miejsce obowiązkowego zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie? 1 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ linia bezwzględnego zatrzymania wskazuje miejsce obowiązkowego zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie.
Odpowiedź na pytanie jest "tak", ponieważ widoczna linia wskazuje miejsce obowiązkowego zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie.
Widoczna linia jest znakiem poziomym P-12, oznaczającym miejsce bezwzględnego zatrzymania się przed skrzyżowaniem. Zatrzymanie pojazdu w tym miejscu jest obowiązkowe, gdyż jest to znak B-20, informujący o zakazie wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się. Linia P-12 wskazuje dokładne miejsce, w którym kierujący pojazdem powinien się zatrzymać. W przypadku braku wyznaczonego miejsca, kierujący może zatrzymać się w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu na drodze z pierwszeństwem. Przepisy dotyczące znaku B-20 i linii P-12 obowiązują tylko na najbliższej jezdni przed skrzyżowaniem.
§ 89 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. Nr 170, poz. 1393, ze zm.) w odniesieniu do § 21 ust. 1 i 2 cytowanego rozporządzenia.
Brak znajomości wiedzy o ograniczeniach wynikających ze znaczenia znaku poziomego P12 może być przyczyną bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub ruch ten utrudnić
Widoczny znak poziomy P-12 "Linia bezwzględnego zatrzymania - stop" wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu w związku ze znakami pionowymi B-2 "Stop". Zatrzymać pojazd należy także w przypadku, gdy nie nadjeżdżają inne pojazdy.
1. art89ust1[170]
2. art21ust1i2cytowanegorozporządzenia
Znajomość wiedzy w zakresie znaczenia znaku poziomego P12 oraz ograniczeń z tym związanych
Źródło pytania: § 89 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. Nr 170, poz. 1393, ze zm.) w odniesieniu do § 21 ust. 1 i 2 cytowanego rozporządzenia.
Podstawa prawna: art89ust1[170]|art21ust1i2cytowanegorozporządzenia