Jak długo należy prowadzić uciskanie klatki piersiowej i sztuczne oddychanie u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź a, ponieważ resuscytację należy prowadzić do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego bez względu na okoliczności.
Resuscytację należy prowadzić do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
Należy prowadzić uciskanie klatki piersiowej i sztuczne oddychanie u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, niezależnie od innych okoliczności. Resuscytacja jest niezbędna w celu utrzymania krążenia i dotlenienia organizmu poszkodowanego. Zespołowi ratownictwa medycznego przysługuje decyzja o dalszym prowadzeniu akcji ratunkowej, dlatego nie należy przerywać resuscytacji przed ich przybyciem. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia każda minuta jest cenna, dlatego niezwykle istotne jest podejmowanie natychmiastowych działań ratujących życie. Prowadzenie resuscytacji do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego.
Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji 2010
Osoby działające w BLS nie mogą przerywać resuscytacji, chyba że są zagrożone, uległy wyczerpaniu, pacjent daje oznaki życia lub zespół ratownictwa przejął działania. Przerwanie z innych powodów zmniejsza szanse na uratowanie poszkodowanego.
Nie ma dolnej ani górnej granicy czasu prowadzenia RKO. Działania prowadzimy do skutku lub do chwili przyjazdu zespołu ratowniczego.
1. wytycznepolskiejradyresuscytacji2010
Do którego momentu prowadzimy resuscytację krążeniowo-oddechową?
Źródło pytania: Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji 2010
Podstawa prawna: wytycznepolskiejradyresuscytacji2010