Czy w tej sytuacji powinieneś liczyć się z wtargnięciem pieszego na jezdnię? 3 pkt.

Twoje statystyki:

Pytania, na które odpowiedziałeś dobrze 0 Zobacz

Pytania dodane do powtórek 0 Zobacz

Pytania, na które źle odpowiedziałeś 0 Zobacz

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ kierowca pojazdu musi liczyć się z wtargnięciem pieszego na jezdnię, zwłaszcza gdy ten może nie stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Kierujący pojazdem powinien liczyć się z wtargnięciem pieszego na jezdnię.

W tej sytuacji kierujący pojazdem musi liczyć się z tym, że pieszy może nie stosować się do ogólnych zasad ruchu drogowego. Znak A-17 "Dzieci" informuje o miejscu szczególnie uczęszczanym przez dzieci, a znak D-6 "Przejście dla pieszych" oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do takiego miejsca oznaczonego znakiem obowiązany jest zmniejszyć prędkość, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących. Przepisy prawa drogowego (Art. 13 i Art. 26) nakładają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności na pieszego wchodzącego na jezdnię oraz na kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych.

    Art. 26. [Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych]

    1. (art26ust1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

    2. (art26ust2) Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

    3. (art26ust3) Kierującemu pojazdem zabrania się:

    1) (art26ust3pkt1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

    2) (art26ust3pkt2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

    3) (art26ust3pkt3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

    4. (art26ust4) Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

    5. (art26ust5) Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

    6. (art26ust6) Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

    7. (art26ust7) W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz.908 z pózn. zm. ) w zw. Z § 47 ust.1 ; § 88 ust.1 oraz § 95 ust.1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 139 3 § , późn. zm.)

Niewłaściwe zachowanie kierującego pojazdem w rejonie przejść dla pieszych, wobec niechronionych uczestników ruchu, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia

Widząc nietypowe zachowanie pieszego należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania i brać pod uwagę możliwość niestosowania się pieszego do przepisów ruchu drogowego.

    1. ustawa108 art26 art26ust1

    2. art47ust1;art88ust1art95ust1[170]

O zachowanie się kierującego pojazdem, w rejonie przejść dla pieszych, wobec niechronionych uczestników ruchu

Źródło pytania: Art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz.908 z pózn. zm. ) w zw. Z § 47 ust.1 ; § 88 ust.1 oraz § 95 ust.1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 139 3 § , późn. zm.)

Podstawa prawna: art26ust1[108]|art47ust1;art88ust1art95ust1[170]

Kategorie pytań

To pytanie należy do kilku kategorii prawa jazdy z testów na prawo jazdy w 2025 roku!

a, b, c, d, t, am, a1, a2, b1, c1, d1,

Obecnie uczysz się testów z kategorii B. Zmień kategorię tutaj.

Szczegóły dotyczące tego pytania testowego:

Powyższa tabela przedstawia szczegółowe informacje dotyczące pytania z testów na prawo jazdy.
Id w bazie danych ministerstwa transportu id2357
Treść pytania Czy w tej sytuacji powinieneś liczyć się z wtargnięciem pieszego na jezdnię?
Odpowiedź typu: TAK/NIE
Prawidłowa odpowiedź Odpowiedź t
Kategorie prawa jazdy do jakich należy to pytanie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1
Nazwa pliku z obrazkiem / filmem: D24_11org.mp4
Wartość punktowa: 3

Pytania testowe.

Posiadamy w bazie wszystkie 3997 pytań testowych aktualnych w 2025 roku!

Dodatkowe wyjaśnienie pytania z testów na prawo jazdy 2025:

Kierowcy powinni liczyć się z wtargnięciem pieszego na jezdnię w sytuacjach, gdy obowiązujące znaki informują o miejscu szczególnie uczęszczanym przez dzieci lub o przejściu dla pieszych. Zgodnie z przepisami prawa drogowego, kierujący pojazdem muszą zmniejszyć prędkość, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na tych miejscach lub wchodzących na nie. Zachowanie szczególnej ostrożności obowiązuje zarówno pieszego wchodzącego na jezdnię, jak i kierowcę zbliżającego się do przejścia dla pieszych.

Kolejne pytanie:

Tu będą załadowane dynamicznie kolejne pytania aby załadować wcześniej obrazek/wideo.

Komentarze kursantów:

Już niedługo będziesz mógł skomentować pytanie. Zapytać innych użytkowników i prosić ich o pomoc.

Tłumaczenie pytania testowego na inne języki

Testy na prawo jazdy 2025 w języku polskim:


Czy w tej sytuacji powinieneś liczyć się z wtargnięciem pieszego na jezdnię?

Testy na prawo jazdy 2025 w języku angielskim:


Should you anticipate the pedestrian bursting onto the road?

Testy na prawo jazdy 2025 w języku niemieckim:


Hast du in dieser Situation damit zu rechnen, dass ein Fußgänger plötzlich auf die Fahrbahn eindringt?

Podobne pytania testowe: