Czy w tej sytuacji powinieneś zachować szczególną ostrożność a w razie potrzeby zatrzymać się? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ w tej sytuacji jak widoczny jadący z naprzeciwka pojazd Cię wyminie będziesz wyprzedzać rowerzystę i w takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność.
Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z przepisem prawnym, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy wymijaniu oraz w razie potrzeby zatrzymać się. Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, przy wymijaniu należy zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się. Przepis ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz uniknięcie potencjalnych zagrożeń i kolizji. Dlatego w tej sytuacji, gdzie zachodzi potrzeba wymijania innego pojazdu, należy być szczególnie ostrożnym i zachować odpowiedni odstęp oraz w razie potrzeby zatrzymać się, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji na drodze. Poprawna odpowiedź brzmi tak, dlatego że w tej sytuacji obowiązuje nas prawo przewidujące zachowanie szczególnej ostrożności i możliwość zatrzymania się.
W tej sytuacji powinieneś zachować szczególną ostrożność, a w razie potrzeby zatrzymać się.
Zgodnie z przepisami prawa jazdy, kierowca jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się w sytuacji opisanej w pytaniu. Przy omijaniu innych pojazdów, przeszkód lub podczas cofania, kierowca musi ustąpić pierwszeństwa, upewnić się, że wykonany manewr nie stwarza zagrożenia i sprawdzić, czy za pojazdem nie ma przeszkody. Jeśli kierowca ma trudności w dokładnym sprawdzeniu sytuacji, powinien poprosić o pomoc inną osobę. Zatem w tej konkretnie sytuacji powinieneś zachować szczególną ostrożność, a w razie potrzeby zatrzymać się.
Art. 23. [Wymijanie, omijanie i cofanie]
1. (art23ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) (art23ust1pkt1) przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się;
2) (art23ust1pkt2) przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;
3) (art23ust1pkt3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:
a) (art23ust1pkt3lita) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
b) (art23ust1pkt3litb) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.
2. (art23ust2) Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.
Art. 23 ust. 1 pkt 1 i art. 30 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Tak, ponieważ w tej sytuacji jak widoczny jadący z naprzeciwka pojazd Cie wyminie będziesz wyprzedzać rowerzystę i w takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność.
1. ustawa108 art23 art23ust1pkt1iart30
Zagrożenia związane z ruchem drogowym
Źródło pytania: Art. 23 ust. 1 pkt 1 i art. 30 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Podstawa prawna: art23ust1pkt1iart30[108]|