Czy szukając osób, które mogły zostać ranne w wypadku drogowym, masz obowiązek sprawdzić wszystkie przestrzenie rozbitego pojazdu, łącznie z bagażnikiem? 1 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ w zależności od siły uderzenia osoby będące w samochodzie mogły się przemieścić do przestrzeni bagażnika, dlatego ważne jest sprawdzenie wszystkich części rozbitego pojazdu w poszukiwaniu ewentualnych poszkodowanych.
Tak, szukając osób rannych w wypadku drogowym, masz obowiązek sprawdzić wszystkie przestrzenie rozbitego pojazdu, łącznie z bagażnikiem.
Zgodnie z przepisami, jeśli uczestniczysz w wypadku drogowym, masz obowiązek sprawdzić wszystkie przestrzenie rozbitego pojazdu, włącznie z bagażnikiem, w celu znalezienia ewentualnie rannych osób. Pamiętaj również, że w przypadku, gdy jest zabity lub ranny, powinieneś udzielić niezbędnej pomocy ofiarom, wezwać zespół ratownictwa medycznego i pozostać na miejscu wypadku. Nie powinieneś podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku.
Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]
1. (art44ust1) Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) (art44ust1pkt1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) (art44ust1pkt2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) (art44ust1pkt3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) (art44ust1pkt4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. (art44ust2) Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) (art44ust2pkt1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) (art44ust2pkt2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) (art44ust2pkt3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
3. (art44ust3) Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.
Art. 44 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.); Zalecenia: International Trauma Life Support. Ratownictwo przedszpitalne w urazach (ITLS), Emory Campbell (red.), Medycyna Praktyczna, Kraków 2009, wyd.1.
Nieudzielenie pomocy w możliwie najkrótszym czasie zwiększa zagrożenie dla zdrowia i życia ofiary wypadku, dlatego tak ważnie jest jak najszybsze nawiązanie z nią kontaktu i określenie, jakiej pomocy wymaga.
Tak, ponieważ w zależności od siły uderzenia osoby będące w samochodzie mogły się przemieścić.
1. ustawa108 art44 art44ust2pkt1
2. ustawa108
3. poz908;zalecenia:internationaltraumalifesupportratownictwoprzedszpitalnewurazachitlsemorycampbellredmedycynapraktycznakraków2009wyd1
O to, czy kandydat na kierowcę ma swiadomość możliwych skutków wypadku i wie, jakie czynności powinny podjąć osoby uczestniczące lub będące świadkami wypadku drogowego wobec jego domniemanych ofiar.
Źródło pytania: Art. 44 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.); Zalecenia: International Trauma Life Support. Ratownictwo przedszpitalne w urazach (ITLS), Emory Campbell (red.), Medycyna Praktyczna, Kraków 2009, wyd.1.
Podstawa prawna: art44ust2pkt1[108]|[108]|poz908;zalecenia:internationaltraumalifesupportratownictwoprzedszpitalnewurazachitlsemorycampbellredmedycynapraktycznakraków2009wyd1