Czy w tej sytuacji powinieneś wziąć pod uwagę, że rowerzysta może wjechać na jezdnię? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ kierujący pojazdem zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów powinien brać pod uwagę zachowanie rowerzysty i być przygotowanym do zatrzymania zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania.
Poprawna odpowiedź to tak, ponieważ kierujący zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów powinien brać pod uwagę zachowanie rowerzysty. Zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania, powinien zwolnić i być przygotowanym do zatrzymania, aby uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa. Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów jest miejscem przeznaczonym do przechodzenia pieszych i przejeżdżania rowerzystów w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do tego miejsca jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych i rowerzystów znajdujących się tam lub wjeżdżających na to miejsce. W związku z tym, w tej sytuacji należy wziąć pod uwagę, że rowerzysta może wjechać na jezdnię i dostosować swoje zachowanie do tego faktoru.
Kierujący zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów powinien brać pod uwagę zachowanie rowerzysty i być przygotowany do zatrzymania.
Kierujący pojazdem zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów powinien zachować szczególną ostrożność. Powinien brać pod uwagę zachowanie rowerzysty, zwolnić i być przygotowanym do zatrzymania - zasada ograniczonego zaufania. Znak D-6b oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych i przejeżdżania rowerzystów w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego tym znakiem jest obowiązany zmniejszyć prędkość, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Tabliczka T-27 pod znakiem wskazuje, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mają prawo oczekiwać, że inni będą przestrzegać przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego zachowania.
Art. 4. [Zasada ograniczonego zaufania (zasada względnej ufności)]
art. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) w związku z § 47 ust. 3 i 4 oraz § 88 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.)
Zagrożenie związane z niestosowaniem przepisów i zasad ostrożności
Tak. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
1. ustawa108 art4 art4
2. art47ust3i4art88ust2[170]
Postępowanie w stosunku do rowerzystów
Źródło pytania: art. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) w związku z § 47 ust. 3 i 4 oraz § 88 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.)
Podstawa prawna: art4[108]|art47ust3i4art88ust2[170]|