Czy w tej sytuacji wolno Ci opuścić miejsce zdarzenia, bo uznałeś, że sprawca wypadku udzieli pomocy poszkodowanemu? 1 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź nie, ponieważ kierowca, który był świadkiem wypadku, zgodnie z przepisami prawa obowiązany jest pozostać na miejscu wypadku, udzielić pomocy poszkodowanym oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję.
Nie, nie wolno opuścić miejsca zdarzenia, ponieważ oprócz udzielenia pomocy poszkodowanemu, musisz pozostać na miejscu do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego i policji.
Według art. 44 Kodeksu Drogowego, jeśli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem ma obowiązek udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom oraz wezwania zespołu ratownictwa medycznego i policji. Ponadto, nie może podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku oraz musi pozostać na miejscu do przyjazdu odpowiednich służb. Jeśli wezwanie wymaga oddalenia się, kierujący powinien niezwłocznie powrócić na miejsce zdarzenia.
Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]
1. (art44ust1) Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) (art44ust1pkt1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) (art44ust1pkt2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) (art44ust1pkt3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) (art44ust1pkt4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. (art44ust2) Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) (art44ust2pkt1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) (art44ust2pkt2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) (art44ust2pkt3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
3. (art44ust3) Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.
art. 44 ust. 3 w związku z ust. 2 pkt 1) i 3) ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)
Udzielenie pomocy zwiększa szanse na uratowanie poszkodowanego, sprawca może być tak zdenerwowany, nie tylko nic nie zrobi, ale i sam może potrzebować pomocy.
W sytuacji kiedy jesteśmy świadkami wypadku drogowego naszym obowiązkiem jest udziele niezbędnej pomocy poszkodowanym oraz wezwanie pomocy.
1. ustawa108 art44 art44ust3ust2pkt1i3
Czy świadek zdarzenia musi się zatrzymać, wezwać pomoc i udzielić pierwszej pomocy
Źródło pytania: art. 44 ust. 3 w związku z ust. 2 pkt 1) i 3) ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)
Podstawa prawna: art44ust3ust2pkt1i3[108]|