Czy cofając masz obowiązek zachować szczególną ostrożność? 2 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ kierujący pojazdem jest obowiązany przy cofaniu ustąpić pierwszeńwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność.
Odpowiedź tak, ponieważ przepisy prawa drogowego jasno określają, że kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność podczas cofania. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem cofającym się musi ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność. Przepis ten nakazuje również sprawdzenie, czy cofanie się nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia oraz upewnienie się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda. W przypadku trudności w osobistym upewnieniu się, kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby. Z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jest to obowiązek kierującego pojazdem, który wynika z przepisów prawa.
Przy cofaniu należy zachować szczególną ostrożność.
Kierowca jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa innym pojazdom i zachowania szczególnej ostrożności podczas cofania. Musi sprawdzić, czy wykonanie manewru nie spowoduje zagrożenia lub utrudnienia ruchu oraz upewnić się, czy za pojazdem nie ma przeszkody. Jeśli ma trudności z osobistym upewnieniem się, powinien prosić o pomoc inną osobę. To wszystko ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas cofania.
Art. 23. [Wymijanie, omijanie i cofanie]
1. (art23ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) (art23ust1pkt1) przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się;
2) (art23ust1pkt2) przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;
3) (art23ust1pkt3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:
a) (art23ust1pkt3lita) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
b) (art23ust1pkt3litb) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.
2. (art23ust2) Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.
Art. 23 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz.908, z pózn. zm. )
Niewłaściwe zachowanie kierującego podczas cofania, jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia
Kierujący pojazdem jest obowiązany przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność.
1. ustawa108 art23 art23ust1pkt3ustawyzdnia20czerwca1997rprawooruchudrogowym
2. poz908zpóznzm
O zachowanie szczególnej ostrożności podczas cofania
Źródło pytania: Art. 23 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz.908, z pózn. zm. )
Podstawa prawna: art23ust1pkt3ustawyzdnia20czerwca1997rprawooruchudrogowym[108]|poz908zpóznzm