Jaki odstęp od poprzedzającego pojazdu masz obowiązek zachować podczas zatrzymania w zatorze drogowym w tunelu? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
Odpowiedź b, ponieważ kierowca zatrzymujący się w zatorze drogowym w tunelu musi zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m.
Art. 47. [Zatrzymanie lub postój na chodniku]
1. (art47ust1) Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) (art47ust1pkt1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) (art47ust1pkt2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) (art47ust1pkt3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2. (art47ust2) Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
Art. 47a Ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz.1137 j.t. z późn. zm.)
Brak znajomości ustawowych obowiązków może prowadzić do podejmowania przez kierowcę błędnych decyzji oraz zachowań niebezpiecznych i trudnych do przewidzenia dla innych uczestników ruchu.
To trzeba zapamiętać: Kierujący pojazdem w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m.
1. ustawa108 art47 art47a
Znajomość wymaganego minimalnego odstępu między pojazdami w tunelu
Źródło pytania: Art. 47a Ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz.1137 j.t. z późn. zm.)
Podstawa prawna: art47a[108]|