Czy w przedstawionej sytuacji masz prawo używać świateł drogowych? 1 pkt.

Twoje postępy w nauce testów na prawo jazdy:

Pytania, na które odpowiedziałeś dobrze 0 Zobacz

Pytania dodane do powtórek 0 Zobacz

Pytania, na które źle odpowiedziałeś 0 Zobacz

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź nie, ponieważ świateł drogowych nie wolno używać w razie zbliżania się do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony.

Odpowiedź brzmi: nie, dlatego że w tej sytuacji możemy używać świateł drogowych jedynie na nieoświetlonych drogach od zmierzchu do świtu. Jednakże musimy pamiętać, że nie wolno oślepiać innych kierujących ani pieszych poruszających się w kolumnie. Ponadto, należy przełączyć światła drogowe na światła mijania w przypadku zbliżania się pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, gdy kierowca poprzedzającego pojazdu może zostać oślepiony, lub gdy poruszamy się w pobliżu pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, co może spowodować oślepienie kierujących tymi pojazdami.

W tej sytuacji nie masz prawa używać świateł drogowych.

Według przepisów, w czasie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, ale tylko jeśli nie oślepia innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie. Jeżeli zbliża się pojazd nadjeżdżający z przeciwka, pojazd poprzedzający lub pojazd szynowy lub wodny w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami, kierujący pojazdem musi przełączyć światła drogowe na światła mijania.

    Art. 51. [Zasady używania świateł mijania, do jazdy dziennej, drogowych i przeciwmgłowych]

    1. (art51ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

    2. (art51ust2) W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

    3. (art51ust3) W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

    1) (art51ust3pkt1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;

    2) (art51ust3pkt2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

    3) (art51ust3pkt3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

    4. (art51ust4) (uchylony).

    5. (art51ust5) Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

    6. (art51ust6) Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

    7. (art51ust7) Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.

Art. 51 ust. 3 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U z 2012 r. poz. 1137 j.t. z późn. zm.)

Używanie świateł niezgodnie z ustawowymi zasadami może wprowadzać innych uczestników ruchu w błąd i prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Nie, ponieważ świateł drogowych nie wolno używać w razie zbliżania się do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony.

    1. ustawa108 art51 art51ust3pkt2

Zasady używania świateł

Źródło pytania: Art. 51 ust. 3 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U z 2012 r. poz. 1137 j.t. z późn. zm.)

Podstawa prawna: art51ust3pkt2[108]|

Kategorie pytań

To pytanie należy do kilku kategorii prawa jazdy z testów na prawo jazdy w 2024 roku!

a, b, c, d, a1, a2, b1, c1, d1,

Obecnie uczysz się testów z kategorii B. Zmień kategorię tutaj.

Szczegóły dotyczące tego pytania testowego:

Powyższa tabela przedstawia szczegółowe informacje dotyczące pytania z testów na prawo jazdy.
Id w bazie danych ministerstwa transportu id7414
Treść pytania Czy w przedstawionej sytuacji masz prawo używać świateł drogowych?
Odpowiedź typu: TAK/NIE
Prawidłowa odpowiedź Odpowiedź n
Kategorie prawa jazdy do jakich należy to pytanie: A, B, C, D, A1, A2, B1, C1, D1
Nazwa pliku z obrazkiem / filmem: 4100.mp4
Wartość punktowa: 1

Pytania testowe.

Posiadamy w bazie wszystkie 3996 pytań testowych aktualnych w 2024 roku!

Dodatkowe wyjaśnienie pytania z testów na prawo jazdy 2024:

W przedstawionej sytuacji nie masz prawa używać świateł drogowych, ponieważ przepisy mówią, że można ich używać na nieoświetlonych drogach tylko wtedy, gdy nie oślepiają innych użytkowników drogi. Jeżeli zbliża się pojazd z naprzeciwka, pojazd poprzedzający lub pojazd szynowy lub wodny w takiej odległości, że istnieje ryzyko oślepienia kierujących tymi pojazdami, trzeba przełączyć światła drogowe na światła mijania.

Kolejne pytanie:

Tu będą załadowane dynamicznie kolejne pytania aby załadować wcześniej obrazek/wideo.

Komentarze kursantów:

Już niedługo będziesz mógł skomentować pytanie. Zapytać innych użytkowników i prosić ich o pomoc.

Tłumaczenie pytania testowego na inne języki

Testy na prawo jazdy 2024 w języku polskim:


Czy w przedstawionej sytuacji masz prawo używać świateł drogowych?

Testy na prawo jazdy 2024 w języku angielskim:


Are you allowed to use high beam lights in this situation?

Testy na prawo jazdy 2024 w języku niemieckim:


Darf man in dieser Situation das Fernlicht benutzen?

Podobne pytania testowe: