Czy na obszarze zabudowanym masz obowiązek włączyć światła awaryjne, aby sygnalizować postój uszkodzonego pojazdu, który znajduje się poza jezdnią? 1 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź nie, ponieważ nie ma obowiązku włączania świateł awaryjnych, gdy pojazd znajduje się poza jezdnią na obszarze zabudowanym.
Nie trzeba włączać świateł awaryjnych, jeśli uszkodzony pojazd znajduje się poza jezdnią.
Jeżeli uszkodzony pojazd znajduje się poza jezdnią, to nie jest konieczne włączanie świateł awaryjnych, aby sygnalizować jego postój. Sygnalizowanie postojów przy użyciu świateł awaryjnych jest wymagane tylko w przypadku, gdy pojazd znajduje się na jezdni, w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione. Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem jest obowiązany włączyć światła awaryjne w przypadku postoju uszkodzonego pojazdu na jezdni autostrady, drogi ekspresowej lub na jezdni o nawierzchni twardej poza obszarem zabudowanym, jeśli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości. Jednak na obszarze zabudowanym sygnalizowanie postojów światłami awaryjnymi nie jest wymagane w przypadku postoju poza jezdnią.
Art. 50. [Sygnalizowanie postoju pojazdu]
1. (art50ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:
1) (art50ust1pkt1) na autostradzie lub drodze ekspresowej - w każdym przypadku;
2) (art50ust1pkt2) na pozostałych drogach twardych:
a) (art50ust1pkt2lita) poza obszarem zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
b) (art50ust1pkt2litb) na obszarze zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
2. (art50ust2) Postój pojazdu, o którym mowa w ust. 1, należy sygnalizować w sposób następujący:
1) (art50ust2pkt1) na autostradzie lub drodze ekspresowej - przez:
a) (art50ust2pkt1lita) włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
2) (art50ust2pkt2) na pozostałych drogach:
a) (art50ust2pkt2lita) poza obszarem zabudowanym - przez umieszczenie w odległości 30-50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
b) (art50ust2pkt2litb) na obszarze zabudowanym - przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
3. (art50ust3) Sygnalizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.
art. 50 ust. 1 pkt 2) lit. b) ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
1. ustawa108 art50 art50ust1pkt2litb
Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych
Źródło pytania: art. 50 ust. 1 pkt 2) lit. b) ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)
Podstawa prawna: art50ust1pkt2litb[108]|