Który z wymienionych przypadków jest prawidłowym sposobem przewożenia ładunku na przyczepie ciągniętej przez samochód osobowy?

Który z wymienionych przypadków jest prawidłowym sposobem przewożenia ładunku na przyczepie ciągniętej przez samochód osobowy? 2 pkt.

Twoje postępy w nauce testów na prawo jazdy:

Pytania, na które odpowiedziałeś dobrze 0 Zobacz

Pytania dodane do powtórek 0 Zobacz

Pytania, na które źle odpowiedziałeś 0 Zobacz

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź a, ponieważ ładunek powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia oraz nie może mieć odrażającego wyglądu ani wydzielać odrażającej woni, co jest zgodne z przepisami dotyczącymi przewożenia ładunku na przyczepie ciągniętej przez samochód osobowy.

Prawidłowym sposobem przewożenia ładunku na przyczepie ciągniętej przez samochód osobowy jest zabezpieczenie go przed przesuwaniem się.

Według przepisów ruchu drogowego, ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. Odpowiedzi b i c są zatem nieprawidłowe, ponieważ sugerują, że ładunek może być niezabezpieczony. Natomiast odpowiedź a jest prawidłowa, ponieważ mówi o konieczności zabezpieczenia ładunku przed przesuwaniem się.

    Art. 61. [Warunki przewozu ładunku]

    1. (art61ust1) Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.

    2. (art61ust2) Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

    1) (art61ust2pkt1) nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;

    2) (art61ust2pkt2) nie naruszał stateczności pojazdu;

    3) (art61ust2pkt3) nie utrudniał kierowania pojazdem;

    4) (art61ust2pkt4) nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

    3. (art61ust3) Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.

    4. (art61ust4) Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.

    5. (art61ust5) Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

    6. (art61ust6) Ładunek wystający poza płaszczyzny obrysu pojazdu może być na nim umieszczony tylko przy zachowaniu następujących warunków:

    1) (art61ust6pkt1) ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, a przy szerokości pojazdu 2,55 m nie przekraczała 3 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ładunku tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm;

    2) (art61ust6pkt2) ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów; w przypadku przyczepy kłonicowej odległość tę liczy się od osi przyczepy;

    3) (art61ust6pkt3) ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego.

    7. (art61ust7) Przy przewozie drewna długiego dopuszcza się wystawanie ładunku z tyłu za przyczepę kłonicową na odległość nie większą niż 5 m.

    8. (art61ust8) Ładunek wystający poza przednią lub boczne płaszczyzny obrysu pojazdu powinien być oznaczony. Dotyczy to również ładunku wystającego poza tylną płaszczyznę obrysu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m.

    9. (art61ust9) Ustala się następujące oznakowanie ładunku:

    1) (art61ust9pkt1) ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku;

    2) (art61ust9pkt2) ładunek wystający z boku pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widoczności białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu; światła te nie powinny znajdować się w odległości większej niż 40 cm od najbardziej wystającej krawędzi ładunku; jeżeli długość wystającego z boku ładunku, mierzona wzdłuż pojazdu, przekracza 3 m, to chorągiewkę i światła umieszcza się odpowiednio przy przedniej i tylnej części ładunku;

    3) (art61ust9pkt3) ładunek wystający z tyłu pojazdu oznacza się pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie albo na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej (np. stożku, ostrosłupie); widoczna od tyłu łączna powierzchnia pasów powinna wynosić co najmniej 1000 cm2, przy czym nie może być mniej niż po dwa pasy każdej barwy; ponadto w okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe; przy przewozie drewna długiego zamiast oznakowania pasami białymi i czerwonymi dopuszcza się oznakowanie końca ładunku chorągiewką lub tarczą barwy pomarańczowej;

    4) (art61ust9pkt4) ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy może być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

    10. (art61ust10) Wysokość pojazdu z ładunkiem nie może przekraczać 4 m.

    11. (art61ust11) (uchylony).

    12. (art61ust12) (uchylony).

    13. (art61ust13) (uchylony).

    14. (art61ust14) (uchylony).

    15. (art61ust15) Przy przewozie drewna jego rzeczywistą masę ustala się jako iloczyn objętości ładunku i normatywnej gęstości ustalonej dla danego gatunku drewna.

    16. (art61ust16) Minister właściwy do spraw środowiska i minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu określą, w drodze rozporządzenia, gęstość drewna, uwzględniając w szczególności gatunki drewna mające zastosowanie w przemyśle i budownictwie, jego rodzaj i postać, w jakiej jest ono przewożone, mając na uwadze potrzebę ustalenia masy przewożonego drewna w celu uniknięcia przekroczenia nacisków osi pojazdów i ograniczenia negatywnego wpływu na stan techniczny dróg.

    17. (art61ust17) Minister właściwy do spraw transportu może określić, w drodze rozporządzenia, sposób przewozu ładunku, mając na względzie sposób jego rozmieszczenia i wpływ mocowania ładunku na pojeździe oraz zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochronę środowiska.

art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)

    1. ustawa108 art61 art61ust3

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób

Źródło pytania: art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)

Podstawa prawna: art61ust3[108]|

Kategorie pytań

To pytanie należy do kilku kategorii prawa jazdy z testów na prawo jazdy w 2024 roku!

b,

Obecnie uczysz się testów z kategorii B. Zmień kategorię tutaj.

Szczegóły dotyczące tego pytania testowego:

Powyższa tabela przedstawia szczegółowe informacje dotyczące pytania z testów na prawo jazdy.
Id w bazie danych ministerstwa transportu id10085
Treść pytania Który z wymienionych przypadków jest prawidłowym sposobem przewożenia ładunku na przyczepie ciągniętej przez samochód osobowy?
Odpowiedź A: Ładunek jest zabezpieczony przed przesuwaniem się.
Odpowiedź B: Ładunek nie jest zabezpieczony przed zmianą położenia.
Odpowiedź C: Ładunek nie jest zabezpieczony przed zmianą położenia, jeżeli prędkość jazdy nie będzie większa niż 30 km/h.
Prawidłowa odpowiedź Odpowiedź a
Kategorie prawa jazdy do jakich należy to pytanie: B
Nazwa pliku z obrazkiem / filmem: Slajd802_cen_1024x576.png
Wartość punktowa: 2

Pytania testowe.

Posiadamy w bazie wszystkie 3996 pytań testowych aktualnych w 2024 roku!

Dodatkowe wyjaśnienie pytania z testów na prawo jazdy 2024:

W celu prawidłowego przewożenia ładunku na przyczepie ciągniętej przez samochód osobowy, należy zabezpieczyć go przed zmianą położenia lub nadmiernym hałasem. Przepisy zabraniają umieszczania na pojeździe ładunku, który ma odrażający wygląd lub wydziela odrażającą wonię. Odpowiedź a jest prawidłowa, ponieważ mówi o konieczności zabezpieczenia ładunku przed przesuwaniem się.

Kolejne pytanie:

Tu będą załadowane dynamicznie kolejne pytania aby załadować wcześniej obrazek/wideo.

Komentarze kursantów:

Już niedługo będziesz mógł skomentować pytanie. Zapytać innych użytkowników i prosić ich o pomoc.

Tłumaczenie pytania testowego na inne języki

Testy na prawo jazdy 2024 w języku polskim:


Który z wymienionych przypadków jest prawidłowym sposobem przewożenia ładunku na przyczepie ciągniętej przez samochód osobowy?

Testy na prawo jazdy 2024 w języku angielskim:


Which of these circumstances is the proper way of transporting cargo on a trailer pulled by a passenger car?

Testy na prawo jazdy 2024 w języku niemieckim:


Welcher von den genannten Fällen ist eine richtige Transportmethode einer Ladung auf einem von einem PkW abgeschleppten Anhänger?

Podobne pytania testowe: