Czy w tej sytuacji masz prawo rozpocząć wyprzedzanie?

Czy w tej sytuacji masz prawo rozpocząć wyprzedzanie? 3 pkt.

Twoje postępy w nauce testów na prawo jazdy:

Pytania, na które odpowiedziałeś dobrze 0 Zobacz

Pytania dodane do powtórek 0 Zobacz

Pytania, na które źle odpowiedziałeś 0 Zobacz

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

Odpowiedź nie, ponieważ zbliżasz się do przejazdu kolejowego, a kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

Wyprzedzanie jest zabronione w tej sytuacji ze względu na kolidencję z innymi pojazdami.

Wyprzedzanie jest niedozwolone w tej sytuacji, ponieważ naruszałoby to przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zgodnie z Art. 28 Rozdziału 3 Oddziału 7 przepisów dotyczących przecinania się kierunków ruchu, kierujący pojazdami nie mają prawa wyprzedzać pojazdu na przejeździe kolejowym i zaraz przed nim. Ponadto, jeśli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, również nie można dokonać wyprzedzania. Istnieją również inne sytuacje, w których wyprzedzanie jest zakazane, na przykład objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór podczas gdy opuszczanie ich lub podnoszenie się jeszcze nie zakończyło, lub omijanie pojazdu, który oczekuje na otwarcie ruchu przez przejazd, co wymagałoby wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Dlatego w tej konkretnej sytuacji nie masz prawa rozpocząć wyprzedzania.

    Art. 28. [Obowiązki kierującego pojazdem przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżaniu przez przejazd]

    1. (art28ust1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

    2. (art28ust2) Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

    3. (art28ust3) Kierującemu pojazdem zabrania się:

    1) (art28ust3pkt1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

    2) (art28ust3pkt2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

    3) (art28ust3pkt3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

    4) (art28ust3pkt4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

    4. (art28ust4) W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

    5. (art28ust5) Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

    6. (art28ust6) Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe; przepis ust. 3 pkt 3 nie dotyczy skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.

Art. 28 ust. 3 pkt 3 w odniesieniu do art. 24 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r., poz. 1137, ze zm.)

Brak znajomości wiedzy o ruchu pojazdów, w zakresie manewru wyprzedzania oraz ograniczeń z tym związanych może być przyczyną bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub ruch ten utrudnić

Nie, ponieważ zbliżasz się do przejazdu kolejowego. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

    1. ustawa108 art28 art28ust3pkt3art24ust1pkt1

Znajomość wiedzy o ruchu pojazdów, w zakresie manewru wyprzedzania oraz ograniczeń z tym związanych

Źródło pytania: Art. 28 ust. 3 pkt 3 w odniesieniu do art. 24 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r., poz. 1137, ze zm.)

Podstawa prawna: art28ust3pkt3art24ust1pkt1[108]|

Kategorie pytań

To pytanie należy do kilku kategorii prawa jazdy z testów na prawo jazdy w 2024 roku!

a, b, c, d, t, am, a1, a2, b1, c1, d1,

Obecnie uczysz się testów z kategorii B. Zmień kategorię tutaj.

Szczegóły dotyczące tego pytania testowego:

Powyższa tabela przedstawia szczegółowe informacje dotyczące pytania z testów na prawo jazdy.
Id w bazie danych ministerstwa transportu id1520
Treść pytania Czy w tej sytuacji masz prawo rozpocząć wyprzedzanie?
Odpowiedź typu: TAK/NIE
Prawidłowa odpowiedź Odpowiedź n
Kategorie prawa jazdy do jakich należy to pytanie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1
Nazwa pliku z obrazkiem / filmem: D26_601org.png
Wartość punktowa: 3

Pytania testowe.

Posiadamy w bazie wszystkie 3996 pytań testowych aktualnych w 2024 roku!

Dodatkowe wyjaśnienie pytania z testów na prawo jazdy 2024:

Wyprzedzanie jest zabronione w tej konkretnej sytuacji zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu drogowego. Według Art. 28 Rozdziału 3 Oddziału 7, kierujący pojazdem nie mogą wyprzedzać pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim. Ponadto, jeśli nie ma miejsca do kontynuowania jazdy po drugiej stronie przejazdu, również wyprzedzanie jest niedozwolone. Istnieją również inne sytuacje, w których wyprzedzanie jest zabronione, takie jak objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd. Dlatego w tej sytuacji nie masz prawa rozpocząć wyprzedzania.

Kolejne pytanie:

Tu będą załadowane dynamicznie kolejne pytania aby załadować wcześniej obrazek/wideo.

Komentarze kursantów:

Już niedługo będziesz mógł skomentować pytanie. Zapytać innych użytkowników i prosić ich o pomoc.

Tłumaczenie pytania testowego na inne języki

Testy na prawo jazdy 2024 w języku polskim:


Czy w tej sytuacji masz prawo rozpocząć wyprzedzanie?

Testy na prawo jazdy 2024 w języku angielskim:


Are you allowed to start overtaking in the presented situation?

Testy na prawo jazdy 2024 w języku niemieckim:


Darf man in der dargestellten Situation das Überholen beginnen?

Podobne pytania testowe: