Czy w tej sytuacji możesz opuścić skrzyżowanie? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ sygnał zielony zezwala na opuszczenie skrzyżowania, a warunki ruchu na skrzyżowaniu tego nie utrudniają, ani nie uniemożliwiają.
Odpowiedź tak, ponieważ w tej sytuacji sygnalizator podstawowy nadaje sygnał zielony, co oznacza zezwolenie na wjazd za sygnalizator. Sygnał zielony nie zabrania wjeżdżania za sygnalizator, chyba że ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom, ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub za nim opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego. W tej sytuacji nie ma żadnych ograniczeń ani utrudnień w ruchu, które uniemożliwiałyby opuszczenie skrzyżowania przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego, dlatego można opuścić skrzyżowanie. Prawidłowa odpowiedź brzmi tak, ponieważ sygnalizator podstawowy nadaje sygnał zielony, co oznacza zezwolenie na jazdę.
Możesz opuścić skrzyżowanie.
Sygnalizator świetlny (S-1) w tej sytuacji nadaje sygnał zielony, co oznacza zezwolenie na opuszczenie skrzyżowania. Jednak, jeśli ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom, lub opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego, wtedy nie można opuścić skrzyżowania. Sygnalizator może także nadawać sygnał żółty (zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że nie można go zatrzymać) i czerwony (zakaz wjazdu za sygnalizator).
§ 95 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 170 poz. 1393 z późn. zm.)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Tak, sygnał zielony zezwala Ci opuścić skrzyżowanie w tej sytuacji.
1. art95ust1pkt1[170]
Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej
Źródło pytania: § 95 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 170 poz. 1393 z późn. zm.)
Podstawa prawna: art95ust1pkt1[170]|