Czy zbliżając się do przejazdu tramwajowego, masz obowiązek być przygotowany do zatrzymania pojazdu? 3 pkt.
Dobrze!
Źle!
Zobacz ?? pytania z błędnymi tutaj
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ zawsze przed wjechaniem na tory, masz obowiązek upewnić się czy nie zbliża się pojazd szynowy, co oznacza, że należy się przygotować do zatrzymania.
Przy zbliżaniu się do przejazdu tramwajowego, kierowcy mają obowiązek być przygotowani do zatrzymania pojazdu.
Kierowcy mają obowiązek być przygotowani do zatrzymania pojazdu przy zbliżaniu się do przejazdu tramwajowego. Muszą upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy i zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności. Również powinni prowadzić pojazd z taką prędkością, aby móc go zatrzymać w bezpiecznym miejscu w przypadku nadjeżdżającego pojazdu szynowego lub zakazu wjazdu na przejazd. Przepisy dotyczące przejazdu przez tory tramwajowe są podobne do przepisów dotyczących przejazdu kolejowego.
Art. 28. [Obowiązki kierującego pojazdem przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżaniu przez przejazd]
1. (art28ust1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
2. (art28ust2) Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
3. (art28ust3) Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) (art28ust3pkt1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
2) (art28ust3pkt2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
3) (art28ust3pkt3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
4) (art28ust3pkt4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
4. (art28ust4) W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
5. (art28ust5) Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.
6. (art28ust6) Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe; przepis ust. 3 pkt 3 nie dotyczy skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.
Art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz.908 z pózn. zm. ) w zw. Z § 10 ust. 3 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 139 3 § , późn. zm.)
Niewłaściwe zachowanie kierującego pojazdem w rejonie przejazdu tramwajowego, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia
Tak, ponieważ zawsze przed wjechaniem na tory, masz obowiązek upewnić się czy nie zbliża się pojazd szynowy co oznacza, że należy się przygotować do zatrzymania. Przed wjechaniem na tory kierujący pojazdem obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
1. ustawa108 art28 art28ust6
2. art10ust3[170]
O zachowanie się kierującego pojazdem w rejonie przejazdu tramwajowego
Źródło pytania: Art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz.908 z pózn. zm. ) w zw. Z § 10 ust. 3 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 139 3 § , późn. zm.)
Podstawa prawna: art28ust6[108]|art10ust3[170]
Kategorie pytań
To pytanie należy do kilku kategorii prawa jazdy z testów na prawo jazdy w 2025 roku!
a, b, c, d, t, am, a1, a2, b1, c1, d1,
Obecnie uczysz się testów z kategorii B. Zmień kategorię tutaj.
Polecane szkolenia
Link do tego pytania z testów na prawo jazdy.
Szczegóły dotyczące tego pytania testowego:
Id w bazie danych ministerstwa transportu | id2480 |
---|---|
Treść pytania | Czy zbliżając się do przejazdu tramwajowego, masz obowiązek być przygotowany do zatrzymania pojazdu? |
Odpowiedź typu: | TAK/NIE |
Prawidłowa odpowiedź | Odpowiedź t |
Kategorie prawa jazdy do jakich należy to pytanie: | A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 |
Nazwa pliku z obrazkiem / filmem: | D34A_4org.mp4 |
Wartość punktowa: | 3 |
Pytania testowe.
Posiadamy w bazie wszystkie 4009 pytań testowych aktualnych w 2025 roku!Dodatkowe wyjaśnienie pytania z testów na prawo jazdy 2025:
Kierowcy mają obowiązek być przygotowani do zatrzymania pojazdu przy zbliżaniu się do przejazdu tramwajowego. Muszą zachować ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pojazd szynowy, oraz prowadzić pojazd odpowiednio szybko, aby móc go zatrzymać przed przejazdem. Przepisy dotyczące przejazdu przez tory tramwajowe są podobne do przepisów dotyczących przejazdu kolejowego.
Kolejne pytanie:
Tu będą załadowane dynamicznie kolejne pytania aby załadować wcześniej obrazek/wideo.
Komentarze kursantów:
Już niedługo będziesz mógł skomentować pytanie. Zapytać innych użytkowników i prosić ich o pomoc.
Tłumaczenie pytania testowego na inne języki
Testy na prawo jazdy 2025 w języku polskim:
Czy zbliżając się do przejazdu tramwajowego, masz obowiązek być przygotowany do zatrzymania pojazdu?
Testy na prawo jazdy 2025 w języku angielskim:
Do you have to be prepared to stop your vehicle when approaching the tram crossing?
Testy na prawo jazdy 2025 w języku niemieckim:
Sie nähern sich dem Straßenbahnübergang. Sollen Sie auf das Anhalten des Fahrzeugs vorbereitet sein?
Podobne pytania testowe:
- 2374) Czy w tej sytuacji masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 6323) Czy powinieneś kontynuować jazdę, jeżeli podczas pokonywania długiej trasy zaczynasz odczuwać zmęczenie i senność?
Kategorie: A, B, C, D, A1, A2, C1, D1 - 6206) Czy na moście cofanie jest zabronione?
Kategorie: B, C, D, T, AM, B1, C1, D1 - 13060) Z jaką maksymalną prędkością kierującemu samochodem osobowym z przyczepą wolno jechać po tej drodze poza obszarem zabudowanym?
Kategorie: B - 10043) W którym z wymienionych miejsc na drodze, możesz poruszać się samochodem osobowym z prędkością 60 km/h w godzinach od 8.00 do 20.00?
Kategorie: B - 11025) Jakie warunki musisz spełnić, żeby po skończonym okresie zatrzymania nieprzekraczającym roku odzyskać prawo jazdy?
Kategorie: A, B, C, D - 1879) Jak przewieziesz ładunek sypki w przyczepie ciągniętej przez samochód osobowy?
Kategorie: B - 11007) Jak może zareagować kontrolujący, jeżeli nie będziesz miał przy sobie prawa jazdy?
Kategorie: A, B, C, D - 941) Zamierzasz skręcić w lewo. Czy masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 6198) Czy w tej sytuacji powinieneś zmniejszyć prędkość?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 13064) Jaka jest dopuszczalna prędkość czterokołowca na obszarze zabudowanym?
Kategorie: B, B1 - 10080) Czy dopuszczalne jest holowanie samochodem osobowym na autostradzie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych?
Kategorie: B - 3116) Czy widoczny nad Twoim pasem ruchu sygnał świetlny zobowiązuje Cię do zatrzymania się przed sygnalizatorem?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 9152) Czy widoczny w przedstawionej sytuacji znak ostrzega o możliwości napotkania na drodze zwierząt dzikich?
Kategorie: B - 9142) Czy w przedstawionej sytuacji widoczny znak ostrzega o przejeździe przez tory tramwajowe?
Kategorie: B - 3067) Czy wolno Ci skręcić w lewo przed przejściem dla pieszych?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 7362) Zamierzasz skręcić w lewo. Czy masz pierwszeństwo przed pojazdem nadjeżdżającym z lewej strony?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 3127) Czy widoczny sygnał dawany przez osobę uprawnioną oznacza, że za chwilę będzie Ci wolno wjechać na skrzyżowanie?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 10055) Kiedy masz obowiązek zmienić pas na prawy po zakończeniu manewru wyprzedzania?
Kategorie: B - 13141) Czy w tej sytuacji skręcając w prawo do posesji, masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 7161) Czy kierujący właściwie zabezpieczył pojazd przed jego opuszczeniem?
Kategorie: B, C, D, B1, C1, D1 - 11310) Jakie negatywne skutki dla kierującego pojazdem może powodować zaśnieżenie lub oblodzenie jezdni?
Kategorie: B, B1 - 7144) Czy w tej sytuacji możesz skręcić w prawo, jeżeli nie utrudni to ruchu pieszym i pojazdom poruszającym się drogą poprzeczną?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 13272) Czy w tej sytuacji przejeżdżając obok przystanku autobusowego musisz zachować szczególną ostrożność?
Kategorie: B - 13159) Czy w tej sytuacji wolno Ci wyprzedzić jadący przed Tobą pojazd z prawej strony?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 13294) Czy w tym miejscu wolno Ci się zatrzymać przy lewej krawędzi jezdni?
Kategorie: B - 4158) Czy w tej sytuacji, jadąc na wprost, wolno Ci poruszać się bezpośrednio przy prawej krawędzi jezdni?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 9087) Co należy zrobić po stwierdzeniu niewłaściwego ciśnienia oleju silnikowego?
Kategorie: B - 3553) Zamierzasz skręcić w prawo. Czy masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z lewej strony?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 12618) Czy za tym znakiem wolno Ci zwiększyć prędkość do 130 km/h?
Kategorie: B - 13306) Czy warunki atmosferyczne to czynnik, który należy uwzględniać podczas dobierania prędkości jazdy?
Kategorie: B - 10513) Poruszasz się z prędkością 110 km/h. Czy w tej sytuacji masz obowiązek zmniejszyć prędkość?
Kategorie: B - 3353) Czego nie masz prawa robić, gdy kierujesz samochodem osobowym?
Kategorie: B - 1737) Czy na tym skrzyżowaniu masz obowiązek włączyć kierunkowskaz, zanim skręcisz w prawo?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 3667) Czy zbliżając się do przejazdu tramwajowego, masz obowiązek upewnić się, czy nie nadjeżdża pojazd szynowy?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 8484) Czy w tej sytuacji znajdujesz się na drodze z pierwszeństwem?
Kategorie: B - 10066) Co powinieneś zrobić w tej sytuacji?
Kategorie: B - 1109) Zamierzasz kontynuować jazdę na wprost. Czy masz pierwszeństwo przed pojazdem nadjeżdżającym z prawej strony?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 8183) Czy w takim miejscu na drodze dopuszcza się wyprzedzanie pojazdu silnikowego?
Kategorie: B - 6134) Czy w tej sytuacji wolno Ci zawrócić z zajmowanego pasa ruchu?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 13113) Czy w tej sytuacji masz obowiązek powstrzymać się od ruchu w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 10103) W jaki sposób oświetlają drogę przed samochodem osobowym światła mijania?
Kategorie: B - 7142) Czy widoczny na skrzyżowaniu sygnał zielony oznacza bezkolizyjny skręt w lewo?
Kategorie: B, C, D, B1, C1, D1 - 6462) Jak należy prawidłowo rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową małego dziecka (przedszkolaka), u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia, prowadzoną przez jednego ratownika?
Kategorie: B, B1 - 7382) Czy w tym miejscu wolno Ci zatrzymać pojazd na jezdni?
Kategorie: A, B, C, D, T, A1, A2, B1, C1, D1 - 8462) Czy w tej sytuacji jadący z przeciwka ma pierwszeństwo?
Kategorie: B - 13074) Czy w tej sytuacji, nie widząc innych uczestników ruchu drogowego, jesteś zwolniony z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 6104) Czy jadąc na wprost na tym skrzyżowaniu, masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z lewej strony?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 13167) Czy w tej sytuacji masz obowiązek sygnalizować manewr wyprzedzania z prawej strony?
Kategorie: B - 975) Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek zachować szczególną ostrożność?
Kategorie: A, B, C, D, A1, A2, B1, C1, D1 - 10075) Jaki tor jazdy powinieneś obrać w początkowej fazie pokonywania pokazanego zakrętu w lewo?
Kategorie: B - 6402) Jaka jest maksymalna dopuszczalna odległość, licząc od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu, na którą może wystawać ładunek przewożony pojazdem samochodowym?
Kategorie: B, B1 - 6063) Czy masz obowiązek bezwarunkowo zatrzymać pojazd przed linią złożoną z trójkątów?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 7328) Czy w tej sytuacji masz obowiązek zatrzymać się przed widoczną linią poprzeczną?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 3454) Zamierzasz kontynuować jazdę na wprost. Czy masz pierwszeństwo przed pojazdem nadjeżdżającym z lewej strony?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 6439) Jaki może być skutek zużycia amortyzatorów kół kierowanych?
Kategorie: B, B1 - 6016) Czy wolno Ci wjechać na drogę za tym znakiem aby zawrócić?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 13080) Czy w tej sytuacji znak "ustąp pierwszeństwa" ustawiony przed skrzyżowaniem ma zastosowanie?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 1134) Skręcasz w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Czy masz pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 1594) Czy w tej sytuacji masz prawo zatrzymać pojazd na chodniku w odległości 3 metrów od wiaty widocznego przystanku?
Kategorie: A, B, C, T, AM, A1, A2, B1, C1 - 3138) Czy w tej sytuacji masz obowiązek zastosować się do sygnału osoby kierującej ruchem?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 7465) Czy masz obowiązek zabezpieczyć przed stoczeniem się pojazd zaparkowany na wzniesieniu?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 10172) Czy widoczny znak ostrzega Cię o miejscu wyjazdu pojazdów uprzywilejowanych?
Kategorie: B - 9149) Czy widoczny w przedstawionej sytuacji znak ostrzega o występującym po obu stronach jezdni zwężeniu, które może powodować utrudnienia ruchu?
Kategorie: B - 10710) Czy wszyscy kierujący w sposób właściwy zapewniają swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego ?
Kategorie: A, B, C, D, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 13112) Czy w tej sytuacji musisz ograniczyć zaufanie do pieszego?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 2915) Czy w tak oznakowanym miejscu wolno Ci zmienić pas ruchu?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 10958) Jakie musisz spełnić wymagania, żeby odzyskać uprawnienie do kierowania pojazdem, które zostało cofnięte za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym?
Kategorie: B, B1 - 6366) W jaki sposób należy obserwować otoczenie podczas jazdy po autostradzie?
Kategorie: B - 3364) Zamierzasz zawrócić. Czy w tej sytuacji wystąpi kolizja z tramwajem?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 9649) Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 9141) Czy w przedstawionej sytuacji widoczny znak ostrzega Cię o niebezpiecznym zakręcie w prawo?
Kategorie: B - 6174) Czy w tej sytuacji powinieneś zmienić pas ruchu na prawy?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 1492) Czy wolno Ci zawrócić na moście?
Kategorie: A, B, AM, A1, A2, B1 - 11316) Jakie zachowanie zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg na oblodzonej nawierzchni jezdni?
Kategorie: B, B1 - 10541) Autobus po prawej stronie nie sygnalizuje zamiaru zmiany pasa ruchu. Czy w tej sytuacji wolno Ci kontynuować omijanie autobusu?
Kategorie: B - 2471) Czy masz obowiązek zatrzymać się i zainteresować tą osobą?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 4203) Czy w tej sytuacji masz prawo kontynuować jazdę bez zwracania uwagi na zachowanie pieszego?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 4596) Czy w tych warunkach drogowych przedstawiony sposób wykonania manewru zawracania jest zabroniony?
Kategorie: B - 10346) Czy w tej sytuacji masz obowiązek użyć sygnału dźwiękowego w celu ostrzeżenia dzieci, aby nie wbiegały na jezdnie?
Kategorie: B - 10715) Czy kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić pojazdowi jadącemu przed Tobą zmianę pasa ruchu na prawy?
Kategorie: A, B, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 8133) Czy w widocznej sytuacji masz prawo zmienić pas ruchu na prawy, aby kontynuować jazdę prosto?
Kategorie: B - 1708) Czy po wykonaniu manewru skrętu w prawo na tym skrzyżowaniu, masz obowiązek wyłączyć kierunkowskaz?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 10226) Czy w tej sytuacji wolno Ci skręcić w prawo na skrzyżowaniu?
Kategorie: B - 13127) Czy za tym znakiem "strefa zamieszkania" kierujący może spodziewać się pieszych, korzystających z całej szerokości drogi?
Kategorie: B - 9710) Czy w przedstawionej sytuacji skręcając na najbliższym skrzyżowaniu w lewo wjedziesz na drogę bez przejazdu?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 2389) Czy w tej sytuacji masz obowiązek zatrzymać pojazd, by umożliwić pieszemu przejście przez jezdnię?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 1003) Czy w przedstawionej sytuacji jesteś ostrzegany o miejscu na drodze szczególnie często uczęszczanym przez dzieci lub o bliskości takiego miejsca?
Kategorie: A, B, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - 900473228) W jakiej odległości od przejścia dla pieszych masz obowiązek się zatrzymać w tej sutuacji?
Kategorie: A, B