Czy widoczna poprzeczna linia przerywana wyznacza miejsce warunkowego zatrzymania pojazdu? 1 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ widoczna poprzeczna linia przerywana wyznacza miejsce warunkowego zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu, przed przejściem dla pieszych lub przed sygnałem świetlnym.
Prawidłowa odpowiedź brzmi tak, dlatego że poprzeczna linia przerywana, zwana również linią warunkowego zatrzymania, wskazuje miejsce, gdzie kierowcy powinni się zatrzymać na skrzyżowaniu, przed przejściem dla pieszych lub przed sygnałem świetlnym. Wg rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji, linia ta jest znakiem poziomym P-14, oznaczającym miejsce warunkowego zatrzymania pojazdu. Dlatego też widoczna poprzeczna linia przerywana wyznacza miejsce warunkowego zatrzymania pojazdu.
Ta linia przerywana wskazuje miejsce warunkowego zatrzymania pojazdu.
Linia przerywana, która jest widoczna, to linia warunkowego zatrzymania pojazdu. Jest to oznaczenie znajdujące się na drodze i wskazuje miejsce, w którym kierowca powinien zatrzymać pojazd. Może to być przed skrzyżowaniem, przejściem dla pieszych lub przed sygnałem świetlnym. Linia ta ma formę prostokątów i jest często stosowana na ulicach. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiedniego poruszania się pojazdów na drodze.
§ 89 ust. 3 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. Nr 170, poz. 1393, ze. zm.)
Niestosowanie się do tego znaku rodzi poważne zagrożenie spowodowania wypadku drogowego.
Widoczny znak poziomy P-14 "Linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów" wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu przed skrzyżowaniem jeśli istniałaby konieczność ustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Linia ta bowiem m.in. wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu: na skrzyżowaniu na wlotach dróg równorzędnych.
1. art89ust3[170]
Znajomość wiedzy w zakresie znaku poziomego P-14 "linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów" oraz ograniczeń z tym związanych
Źródło pytania: § 89 ust. 3 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. Nr 170, poz. 1393, ze. zm.)
Podstawa prawna: art89ust3[170]|