Czy tak pozostawiony na postoju bez opieki pojazd jest prawidłowo zabezpieczony przed możliwością uruchomienia go przez osobę niepowołaną? 2 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź nie, ponieważ pozostawiony pojazd bez opieki nie jest zabezpieczony przed możliwością uruchomienia go przez osobę niepowołaną zgodnie z przepisami porządkowymi, które zabraniają pozostawiania pojazdu w sposób mogący stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.
Pozostawienie pojazdu na postoju bez zamknięcia go lub zabezpieczenia kluczykami nie jest prawidłowym zabezpieczeniem przed uruchomieniem go przez osobę niepowołaną.
Według przepisów prawa drogowego, niezamknięcie pojazdu na postoju i pozostawienie go bez zabezpieczenia kluczykami jest niedozwolone. Art. 45 ust. 3 pkt 3 przepisów porządkowych zabrania otwierania drzwi pojazdu, pozostawiania ich otwartych lub wysiadania bez upewnienia się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. Ponadto, pozostawienie pojazdu bez zamknięcia naraża go na możliwość kradzieży lub uruchomienia przez osobę niepowołaną.
Art. 46. [Miejsce i warunki zatrzymania lub postoju pojazdu]
1. (art46ust1) Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2. (art46ust2) Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
3. (art46ust3) W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
4. (art46ust4) Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
5. (art46ust5) Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.
Art. 46 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz.908 z pózn. zm. )
Niewłaściwe zabezpieczanie pojazdu stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia oraz ewentualną utratę pojazdu
Prawidłowe zabezpieczeni pojazdu podczas postoju polega na wyłączeniu silnika, zaciągnięciu hamulca ręcznego oraz wrzuceniu 1 lub wstecznego biegu.
1. ustawa108 art46 art46ust5
O zabezpieczanie pojazdu
Źródło pytania: Art. 46 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz.908 z pózn. zm. )
Podstawa prawna: art46ust5[108]|