Czy w tej sytuacji możesz wjechać za sygnalizator, jeśli zatrzymanie wymagałoby gwałtownego hamowania? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ jeśli musisz w tej sytuacji gwałtownie hamować to nie musisz się zatrzymywać.
Sygnał zielony na sygnalizatorze oznacza zezwolenie na wjazd za sygnalizator, chyba że zatrzymanie wymagałoby gwałtownego hamowania.
Sygnalizator S-1 nadaje sygnał zielony, który oznacza zezwolenie na wjazd za sygnalizator. Jednakże, jeśli zatrzymanie pojazdu wymagałoby gwałtownego hamowania, nie można wjechać za sygnalizator, nawet jeśli jest wyświetlany sygnał zielony. Zgodnie z przepisami, nie można utrudniać opuszczenia jezdni pieszym lub rowerzystom, a także nie można opuścić skrzyżowania przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego. Sygnalizator może także nadawać sygnał żółty, który oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania. Sygnał czerwony natomiast oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Ważne jest także zwrócenie uwagi na to, że sygnalizator może nadawać sygnały o dwóch barwach - zielonej i czerwonej, gdy jest używany do kierowania ruchem na zwężonym odcinku drogi.
§ 95 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 170 poz. 1393 z późn. zm.)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Tak, ponieważ jeśli musisz w tej sytuacji gwałtownie hamować to nie musisz się zatrzymywać. Widoczny sygnał żółty to zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania.
1. art95ust1pkt2[170]
Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej
Źródło pytania: § 95 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 170 poz. 1393 z późn. zm.)
Podstawa prawna: art95ust1pkt2[170]|