Czy osobę ranną, która odzyskała oddech, ale jest nieprzytomna, należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej? 1 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ pozycja boczna ustalona umożliwia bezpieczne odzyskanie przytomności osobie nieprzytomnej, która odzyskała oddech i inne funkcje życiowe.
Osobę ranną, która odzyskała oddech, ale jest nieprzytomna, należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ jest to jedna z pozycji bezpiecznych umożliwiająca bezpieczne odzyskanie przytomności.
Pozycja boczna ustalona to pozycja, w której osoba nieprzytomna, ale odzyskująca oddech, może leżeć. Jest to jedna z pozycji bezpiecznych, która umożliwia bezpieczne odzyskanie przytomności. W tej pozycji głowa jest odchylona do tyłu, a ciało ułożone na boku, co pozwala na swobodne odpływanie ewentualnych płynów z jamy ustnej. Ponadto, utrzymanie tej pozycji zapobiega zadławieniu i zapewnia swobodny przepływ powietrza. Jeśli osoba odzyskuje przytomność, należy ją pilnować i sprawdzać jej oddech, a w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania.
Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]
1. (art44ust1) Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) (art44ust1pkt1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) (art44ust1pkt2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) (art44ust1pkt3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) (art44ust1pkt4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. (art44ust2) Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) (art44ust2pkt1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) (art44ust2pkt2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) (art44ust2pkt3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
3. (art44ust3) Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.
Art. 44 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.); Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji (http://www.prc.krakow.pl/2010/)
Sposób postępowania z nieprzytomnym poszkodowanym ma bezpośredni wpływ na jego bezpieczeństwo
Pozycja boczna ustalona jest pozycją bezpieczną, gdyż powoduje udrożnienie dróg oddechowych poszkodowanego oraz zabezpiecza go przed ewentualnym zachłyśnięciem.
1. ustawa108 art44 art44ust2pkt1
2. ustawa108
3. poz908;wytycznepolskiejradyresuscytacjihttp://wwwprckrakowpl/2010/
O to, czy kandydat na kierowcę zna i potrafi zastosować procedury przewidziane w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku drogowego, w którym są poszkodowani.
Źródło pytania: Art. 44 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.); Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji (http://www.prc.krakow.pl/2010/)
Podstawa prawna: art44ust2pkt1[108]|[108]|poz908;wytycznepolskiejradyresuscytacjihttp://wwwprckrakowpl/2010/