Kierujesz pojazdem na obszarze zabudowanym. Czy w tej sytuacji użycie sygnału dźwiękowego jest zabronione? 1 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź nie, ponieważ użycie sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym jest dozwolone tylko w przypadku konieczności ostrzeżenia o istniejącym niebezpieczeństwie.
Użycie sygnału dźwiękowego jest dozwolone w razie konieczności ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
Według przepisów ruchu drogowego, kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego w sytuacji, gdy istnieje konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Jednakże, w przypadku jazdy na obszarze zabudowanym, korzystanie z sygnału dźwiękowego nie jest zabronione, ale powinno być stosowane umiejętnie i z poszanowaniem innych uczestników ruchu. Sygnał dźwiękowy powinien być używany jedynie w przypadku niebezpiecznych sytuacji, które mogą spowodować kolizję, na przykład w celu ostrzeżenia innych kierowców przed nagłym hamowaniem lub zmianą kierunku.
Art. 29. [Używanie sygnału dźwiękowego lub świetlnego]
1. (art29ust1) Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
2. (art29ust2) Zabrania się:
1) (art29ust2pkt1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;
2) (art29ust2pkt2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem;
3) (art29ust2pkt3) ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących.
Art. 29 ust.1 i ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.)
Nieumiejętność rozróżniania sytuacji, w których zasadne jest ostrzeżenie innych uczestników ruchu o niebezpieczeństwie, skutkować może realnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Nie, ponieważ widoczny pojazd po prawej stwarza wyraźne zagrożenie próbując wymusić pierwszeństwo. Zabrania się nadużywania sygnału dźwiękowego oraz używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem.
1. ustawa108 art29 art29ust1iust2pkt2
O umiejętność rozróżniania sytuacji, w których zasadne jest ostrzeżenie innych uczestników ruchu o niebezpieczeństwie.
Źródło pytania: Art. 29 ust.1 i ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.)
Podstawa prawna: art29ust1iust2pkt2[108]|