Czy zgłaszając wypadek drogowy na numer alarmowy służb ratunkowych powinieneś udostępnić swoje dane identyfikacyjne? 1 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ umożliwi to szybszą i skuteczniejszą interwencję służb ratunkowych oraz zapobiegnie ewentualnym nieporozumieniom związanym z już wcześniej zgłoszonym zdarzeniem.
Identifikacja dzwoniącej osoby jest potrzebna, aby uniknąć nieporozumień i sprawdzić, czy zgłoszenie nie zostało już wcześniej dokonane przez inną osobę.
W przypadku zgłaszania wypadku drogowego na numer alarmowy służb ratunkowych konieczne jest udostępnienie danych identyfikacyjnych. Jest to ważne ze względu na konieczność identyfikacji osoby dzwoniącej oraz sprawdzenia, czy dane zdarzenie nie zostało już wcześniej zgłoszone przez inną osobę. Dzięki tym informacjom możliwe jest skuteczne i szybkie zareagowanie służb ratunkowych oraz uniknięcie nieporozumień. W przypadku braku udostępnienia danych identyfikacyjnych, zgłoszenie wypadku może nie zostać uwzględnione lub może spowodować opóźnienie w działaniach ratunkowych. Dlatego ważne jest, aby zgłaszający wypadki drogowe na numer alarmowy służb ratunkowych udostępnili swoje dane identyfikacyjne.
Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]
1. (art44ust1) Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) (art44ust1pkt1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) (art44ust1pkt2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) (art44ust1pkt3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) (art44ust1pkt4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. (art44ust2) Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) (art44ust2pkt1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) (art44ust2pkt2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) (art44ust2pkt3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
3. (art44ust3) Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.
Art. 44 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.); Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji (http://www.prc.krakow.pl/2010/)
Skuteczne wezwanie pomocy medycznej do poszkodowanego to najczęściej jedyna szansa zgwarantowania bezpieczeństwa dla jego zdrowia i życia.
Tak, masz obowiązek podania takich danych. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
1. ustawa108 art44 art44ust2pkt1
2. ustawa108
3. poz908;wytycznepolskiejradyresuscytacjihttp://wwwprckrakowpl/2010/
O to, czy kandydat na kierowcę wie, jakie informacje powinien przekazać powiadamiając o wypadku służby ratownicze.
Źródło pytania: Art. 44 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.); Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji (http://www.prc.krakow.pl/2010/)
Podstawa prawna: art44ust2pkt1[108]|[108]|poz908;wytycznepolskiejradyresuscytacjihttp://wwwprckrakowpl/2010/