Czy w tej sytuacji wolno Ci wjechać na przejazd kolejowy? 3 pkt.
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
Odpowiedź nie, ponieważ wjeżdżanie na przejazd kolejowy, gdy opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone, jest zabronione.
Nie można wjechać na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie zakończone, brakuje miejsca do kontynuowania jazdy po drugiej stronie lub jeśli pojazd przed nami oczekuje na otwarcie ruchu przez przejazd.
Zgodnie z przepisami, kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na przejazd kolejowy w sytuacji, gdy opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie zakończone. Ponadto, nie wolno wjeżdżać na przejazd, jeśli po drugiej stronie przejazdu brakuje miejsca do kontynuowania jazdy lub gdy istnieje pojazd oczekujący na otwarcie ruchu przez przejazd. Dodatkowo, nie można wyprzedzać pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim, ani omijać pojazdu oczekującego na przejeździe, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
§ 98 ust. 5 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 170 poz. 1393 z późn. zm.)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Nie w tej sytuacji nie wolno Ci wjeżdżać na przejazd. Kierującemu pojazdem zabrania się objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone.
1. art98ust5[170]
Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej
Źródło pytania: § 98 ust. 5 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 170 poz. 1393 z późn. zm.)
Podstawa prawna: art98ust5[170]|