pkt: 1
kat: B
25:00
15
Czy masz obowiązek zatrzymać się i zainteresować tą osobą?
pkt: 1
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

0. Czy masz obowiązek zatrzymać się i zainteresować tą osobą?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ każdy człowiek ma moralny obowiązek udzielić pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Poprawna odpowiedź brzmi tak, ponieważ w tej sytuacji istnieje obowiązek udzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, osoba mająca możliwość udzielenia pomocy bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo, powinna to zrobić. W przypadku nieudzielenia pomocy mogą karać pozbawieniem wolności do lat 3. W związku z tym, zatrzymanie się i zainteresowanie osobą znajdującą się w trudnej sytuacji jest obowiązkiem zgodnym z obowiązującym prawem.

Tak, masz obowiązek zatrzymać się i zainteresować tą osobą.

Zgodnie z przepisami prawa, masz obowiązek udzielić pomocy osobie, która znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, jeśli możesz to zrobić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo. Jeżeli nie udzielasz pomocy w sytuacji, gdy jest to możliwe, popełniasz przestępstwo. Ta zasada nie dotyczy sytuacji, w których niezbędna jest pomoc medyczna lub można skorzystać z natychmiastowej pomocy ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

    Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]

    1. (art44ust1) Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

    1) (art44ust1pkt1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;

    2) (art44ust1pkt2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;

    3) (art44ust1pkt3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;

    4) (art44ust1pkt4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

    2. (art44ust2) Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

    1) (art44ust2pkt1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;

    2) (art44ust2pkt2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;

    3) (art44ust2pkt3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.

    3. (art44ust3) Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.

art. 44 ust. 2 i 3 ustawa z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Zachowanie kierowcy wobec poszkodowanego ma bardzo duże znaczenie. Samo nasze zainteresowanie stanem tej osoby może uratować jej zdrowie i życie.

Tak, w tym przypadku istnieją przesłanki, że będzie konieczność udzielenia pierwszej pomocy i wezwania służb ratunkowych. 

    1. ustawa108 art44 art44ust2i3

Czy świadek zdarzenia nie przejedzie obojętnie obok poszkodowanego.

Źródło pytania: art. 44 ust. 2 i 3 ustawa z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Podstawa prawna: art44ust2i3[108]|