pkt: 3
kat: B
25:00
15
Zostałeś właśnie wyprzedzony przez pojazd widoczny przed Tobą. Czy bezpośrednio po wyprzedzeniu wolno Ci zwiększyć prędkość?
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

25. Zostałeś właśnie wyprzedzony przez pojazd widoczny przed Tobą. Czy bezpośrednio po wyprzedzeniu wolno Ci zwiększyć prędkość?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź nie, ponieważ w takiej sytuacji jesteś kierującym pojazdem wyprzedzanym, któremu zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości.

- Poprawna odpowiedź to nie, dlatego że w tej sytuacji zabrania się wyprzedzanemu kierowcy zwiększania prędkości w czasie wyprzedzania oraz bezpośrednio po nim, zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze i uniknięcie niebezpiecznych sytuacji związanych z gwałtownym zwiększeniem prędkości po wyprzedzeniu.

Nie wolno zwiększyć prędkości bezpośrednio po wyprzedzeniu.

Zgodnie z przepisami prawa drogowego, kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się zarówno w trakcie, jak i bezpośrednio po wyprzedzeniu zwiększać prędkości. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, gdy kierujący jest pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika, wtedy obowiązany jest zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepis ten nie dotyczy jednak situacji określonych w ustępach 12.

    Art. 24. [Wyprzedzanie]

    1. (art24ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

    1) (art24ust1pkt1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

    2) (art24ust1pkt2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

    3) (art24ust1pkt3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

    2. (art24ust2) Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

    3. (art24ust3) Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

    4. (art24ust4) Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

    5. (art24ust5) Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

    6. (art24ust6) Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.

    7. (art24ust7) Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

    1) (art24ust7pkt1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

    2) (art24ust7pkt2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

    3) (art24ust7pkt3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

    8. (art24ust8) Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

    1) (art24ust8pkt1) jednokierunkowej;

    2) (art24ust8pkt2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

    9. (art24ust9) Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

    10. (art24ust10) Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

    1) (art24ust10pkt1) na jezdni jednokierunkowej;

    2) (art24ust10pkt2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

    11. (art24ust11) Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

    12. (art24ust12) Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r., poz. 1137, ze zm.)

Brak znajomości wiedzy o ruchu pojazdów, w zakresie manewru wyprzedzania oraz ograniczeń z tym związanych może być przyczyną bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub ruch ten utrudnić

Nie, ponieważ w takiej sytuacji jesteś kierującym pojazdem wyprzedzanym, któremu zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości.

    1. ustawa108 art24 art24ust6

Znajomość wiedzy o ruchu pojazdów, w zakresie manewru wyprzedzania oraz ograniczeń z tym związanych

Źródło pytania: Art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r., poz. 1137, ze zm.)

Podstawa prawna: art24ust6[108]|