Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź nie, ponieważ przyspieszenie w tej sytuacji spowodowałoby niebezpieczeństwo i wymuszenie pierwszeństwa, dlatego lepiej zatrzymać się i zaczekać na możliwość przejazdu.
Poprawna odpowiedź brzmi nie, dlatego że w tej sytuacji przyspieszenie spowodowałoby niebezpieczeństwo i kierujący wymusiłby pierwszeństwo. Zgodnie z prawem drogowym, należy się zatrzymać i zaczekać na możliwość przejazdu. Według art. 5 i art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz § 95 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych, kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom, w tym także nadjeżdżającym z przeciwka. Przyspieszenie w tej sytuacji może prowadzić do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa na drodze.
Nie, nie należy przyśpieszać aby zdążyć przed pojazdami nadjeżdżającymi z przeciwka.
Przyspieszenie w tej sytuacji spowodowałoby niebezpieczeństwo, ponieważ kierowca wymusiłby pierwszeństwo. Należy zatrzymać się i zaczekać na możliwość przejazdu.
Art. 5. [Hierarchia dyrektyw]
1. (art5ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
2. (art5ust2) Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
3. (art5ust3) Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.
art. 5 i art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) oraz § 95 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.)
Brak znajomości wiedzy o ruchu pojazdów, w zakresie przecinania się kierunków ruchu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz ograniczeniami z tym związanymi może być przyczyną bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub ruch ten utrudnić
Nie, mimo, że sygnalizator nadaje sygnał zielony zielony i wolno Ci wjechać na skrzyżowania to obowiązują też ogólne zasady pierwszeństwa przejazdu. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
1. ustawa108 art5 art5iart25ust1
2. art95ust1pkt1[170]
Znajomość wiedzy o ruchu pojazdów, w zakresie przecinania się kierunków ruchu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz ograniczeniami z tym związanymi
Źródło pytania: art. 5 i art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) oraz § 95 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.)
Podstawa prawna: art5iart25ust1[108]|art95ust1pkt1[170]|