pkt: 3
kat: B
25:00
15
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

27. Zamierzasz skręcić w lewo. Czy masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania i zamierzający skręcić w lewo, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka, zgodnie z przepisami drogowymi.

- Poprawna odpowiedź to tak, ponieważ w tej sytuacji obowiązują mnie przepisy prawa dotyczące skręcania w lewo. Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem, skręcając w lewo, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającym w prawo. Oznacza to, że muszę dać pierwszeństwo pojazdom jadącym z naprzeciwka, nawet jeżeli mam możliwość wykonania skrętu w lewo. Ta zasada ma zapewnić bezpieczne przecinanie się kierunków ruchu i uniknięcie kolizji. Dlatego też, jeśli zamierzam skręcić w lewo, muszę ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka.

Tak, masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka.

Masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka, gdy zamierzasz skręcić w lewo. Zgodnie z artykułem 25 Rozdziału 3 Oddziału 7 Ruchu Drogowego, kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony oraz jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Działanie to ma na celu zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

    Art. 5. [Hierarchia dyrektyw]

    1. (art5ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.

    2. (art5ust2) Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

    3. (art5ust3) Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

art. 5 ust. 1 i art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) oraz § 95 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.)

Brak znajomości wiedzy o ruchu pojazdów, w zakresie przecinania się kierunków ruchu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz ograniczeniami z tym związanymi może być przyczyną bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub ruch ten utrudnić

Tak, mimo, że sygnalizator nadaje zielony sygnał i wolno Ci wjechać na skrzyżowania to obowiązują też ogólne zasady pierwszeństwa przejazdu. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

    1. ustawa108 art5 art5ust1iart25ust1

    2. art95ust1[170]

Znajomość wiedzy o ruchu pojazdów, w zakresie przecinania się kierunków ruchu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz ograniczeniami z tym związanymi

Źródło pytania: art. 5 ust. 1 i art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) oraz § 95 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.)

Podstawa prawna: art5ust1iart25ust1[108]|art95ust1[170]|