pkt: 3
kat: B
25:00
15
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

20. Zamierzasz kontynuować jazdę na wprost. Czy masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z lewej strony?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź nie, ponieważ na skrzyżowaniu równorzędnym należy ustąpić nadjeżdżającemu z prawej (czerwony pojazd ma Ciebie po swojej prawej).

- Odpowiedź nie, ponieważ zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, jestem obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a nie pojazdowi nadjeżdżającemu z lewej strony. - Prawidłowa odpowiedź brzmi nie, ponieważ zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, moim obowiązkiem jest ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a nie pojazdowi nadjeżdżającemu z lewej strony. - Poprawna odpowiedź to nie, ponieważ w tej sytuacji obowiązują mnie przepisy dotyczące ustępowania pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony, a nie z lewej strony, zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. - Poprawna odpowiedź brzmi nie, dlatego że w tej sytuacji zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, jestem zobligowany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a nie z lewej strony.

Nie, nie masz obowiązku ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z lewej strony.

Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, ale nie ma takiego obowiązku wobec pojazdu nadjeżdżającego z lewej strony. Jednakże, jeżeli skręcasz w lewo, musisz ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

    Art. 25. [Skrzyżowanie]

    1. (art25ust1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

    2. (art25ust2) Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

    3. (art25ust3) Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.

    4. (art25ust4) Kierującemu pojazdem zabrania się:

    1) (art25ust4pkt1) wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

    2) (art25ust4pkt2) rozdzielania kolumny pieszych.

art. 25 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Brak znajomości zasad pierwszeństwa na skrzyżowaniach dróg równorzędnych, doprowadzić może do stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego..

Nie, ponieważ na skrzyżowaniu równorzędnym należy ustąpić nadjeżdżającemu z prawej (czerwony pojazd ma Ciebie po swojej prawej). Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

    1. ustawa108 art25 art25ust1

O znajomość zasad pierwszeństwa na skrzyżowaniach dróg równorzędnych.

Źródło pytania: art. 25 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Podstawa prawna: art25ust1[108]|