Pytania podstawowe
Pytania specjalistyczne
Czas na zapoznanie się z pytaniem
2. Uczestniczysz w wypadku, w którym uszkodzeniu uległ tylko Twój pojazd. Czy masz obowiązek niezwłocznego usunięcia go z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu?
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z przepisami kierowca uczestniczący w wypadku, w którym uszkodzeniu uległ tylko jego pojazd i nie ma zabitych ani rannych, jest zobowiązany niezwłocznie usunąć go z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu.
Tak, kierowca ma obowiązek niezwłocznego usunięcia uszkodzonego pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu.
Zgodnie z przepisami prawa, kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym ma obowiązek zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto, powinien podjąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku. Jeśli uszkodzenia dotyczą tylko jego pojazdu i nie ma żadnej ofiary, kierowca powinien niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu. W przypadku braku zabitych lub rannych, kierowca jest ponadto zobowiązany do podania swoich danych personalnych, danych właściciela lub posiadacza pojazdu oraz danych dotyczących zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Art. 44. [Postępowanie w razie wypadku drogowego]
1. (art44ust1) Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) (art44ust1pkt1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) (art44ust1pkt2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) (art44ust1pkt3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) (art44ust1pkt4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. (art44ust2) Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) (art44ust2pkt1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) (art44ust2pkt2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) (art44ust2pkt3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
3. (art44ust3) Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.
Art. 44 ust. 1 pkt. 3 Ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz.1137 j.t. z późn. zm.)
Brak znajomości ustawowych obowiązków może prowadzić do podejmowania przez kierowcę błędnych decyzji oraz zachowań niebezpiecznych i trudnych do przewidzenia dla innych uczestników ruchu.
Tak. Jak wskazuje pytanie uszkodzeniu uległ tylko Twój pojazd to znaczy nie ma zabitych ani rannych i w tej sytuacji masz obowiązek usunięcia go z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia.
1. ustawa108 art44 art44ust1pkt3
Znajomość obowiązków związanych z uczestnictwem w wypadku
Źródło pytania: Art. 44 ust. 1 pkt. 3 Ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz.1137 j.t. z późn. zm.)
Podstawa prawna: art44ust1pkt3[108]|