Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź nie, ponieważ nie wolno Ci postępować w sposób utrudniający zbadanie przyczyn wypadku, a kierujący pojazdem uczestniczący w wypadku z rannymi jest obowiązany nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu zdarzenia.
Po uczestnictwie w wypadku drogowym, kierujący pojazdem nie powinien podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku.
Zgodnie z przepisami prawa drogowego, po uczestnictwie w wypadku drogowym kierujący pojazdem ma obowiązek zatrzymać pojazd, zapewnić bezpieczeństwo ruchu w miejscu wypadku oraz udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku. Ponadto, nie może podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. Oznacza to, że nie powinien usuwać pojazdu z miejsca wypadku, jeżeli są zabici lub ranni, oraz nie powinien oddalać się z miejsca wypadku, jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga powrotu na to miejsce. Podejmowanie takich czynności może utrudnić prowadzenie dochodzenia w sprawie wypadku i naruszać przepisy prawa.
Art. 44 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dn. 20 czerwca 1997 r. "Prawo o ruchu drogowym" (j.t.Dz. U. z 2012 r. poz.1137 z późn. zm.)
Nieprawidłowe postępowanie kierowcy uczestniczącego w wypadku drogowym utrudnia ustalenie przebiegu wypadku.
Nie wolno Ci postępować w sposób utrudniający zbadanie przyczyn wypadku. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku.
1. art44ust2pkt2iust3ustawyzdn20czerwca1997r"prawooruchudrogowym"jtdzuz2012rpoz1137
Znajomość zasad postępowania kierowcy w momencie awarii lub wypadku
Źródło pytania: Art. 44 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dn. 20 czerwca 1997 r. "Prawo o ruchu drogowym" (j.t.Dz. U. z 2012 r. poz.1137 z późn. zm.)
Podstawa prawna: art44ust2pkt2iust3ustawyzdn20czerwca1997r"prawooruchudrogowym"jtdzuz2012rpoz1137