Pytania podstawowe
Pytania specjalistyczne
Czas na zapoznanie się z pytaniem
16. Poszkodowany ma złamanie zamknięte kończyny dolnej i skarży się na silny ból. Czeka na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego. Jakie działania powinien podjąć świadek zdarzenia?
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź a, ponieważ lepiej nie ruszać poszkodowanego i nie prostować złamanej kończyny przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego.
Świadek zdarzenia powinien zachęcać poszkodowanego, aby się nie ruszał.
Świadek zdarzenia powinien zachęcać poszkodowanego, aby się nie ruszał, czekając na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego. W przypadku złamania kończyny dolnej, jej dalsze ruchy mogą pogorszyć stan poszkodowanego lub spowodować dodatkowe uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby poszkodowany pozostał w spokojnej pozycji, unikał nadmiernego obciążania złamanej kończyny i odczuwającego silny ból. Ruchy te mogą prowadzić do przemieszczenia złamanych kości lub pogorszenia ewentualnych uszkodzeń tkanek i naczyń krwionośnych w okolicy złamania. W przypadku podejrzenia złamania, najlepszym działaniem ze strony świadka zdarzenia jest zachęcanie poszkodowanego do pozostania w spokoju i unikania ruchu, aż do przyjazdu profesjonalnego personelu medycznego.
Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji 2010
Przy złamaniu izolowanym kończyny nie musimy posuwać się do improwizowanego unieruchomienia. Gdy jedzie pomoc, wystarczy by poszkodowany się nie ruszał, on sam wie która pozycja sprawia mu najmniej bólu. Brak ruchu jest też formą unieruchomienia
Nigdy nie podajemy leków ofiarom wypadków. Ani nam nie wolno ani nie zdążą zadziałać zamin przyjedzie karetka. Złamanie to nie krwotok więc kończyny wystarczy nie ruszać.
1. wytycznepolskiejradyresuscytacji2010
Gdy nie masz zamiaru transportować poszkodowanego, a złamanie bardzo boli, czy koniecznie musisz założyć unieruchomienie?
Źródło pytania: Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji 2010
Podstawa prawna: wytycznepolskiejradyresuscytacji2010