Pytania podstawowe
Pytania specjalistyczne
Czas na zapoznanie się z pytaniem
28. Po spełnieniu, którego z wymienionych warunków można przewozić samochodem osobowym, poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem przytrzymującym, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu?
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź b, ponieważ zgodnie z przepisem Art. 39 ust. 3, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu może być przewożone samochodem osobowym bez fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego jedynie w wyjątkowych przypadkach.
Po spełnieniu warunku posiadania zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu, można przewozić dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu.
Według przepisów prawnych, w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, które jest odpowiednie zarówno pod względem masy i wzrostu dziecka, jak i spełnia wymogi techniczne. Jednak istnieje wyjątek od tej zasady, który dotyczy przypadków, gdy dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w takim urządzeniu. W takiej sytuacji można przewozić dziecko w samochodzie osobowym poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym.
Ustawa PRD Dz.U.z 2020 roku poz.110 z póżń. zm. art.39. ust.4 pkt.4
Właściwy sposób przewozu dziecka gwarantuje bezpieczeństwo
Źródło pytania: Ustawa PRD Dz.U.z 2020 roku poz.110 z póżń. zm. art.39. ust.4 pkt.4