pkt: 2
kat: B
25:00
15
Na czym powinna polegać prawidłowa technika jazdy w tej sytuacji drogowej?
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

19. Na czym powinna polegać prawidłowa technika jazdy w tej sytuacji drogowej?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź a, ponieważ należy dostosować prędkość do warunków drogowych, aby zapobiec wydłużeniu drogi hamowania na śnieżnej nawierzchni.

Prawidłowa technika jazdy w tej sytuacji drogowej polega na dobraniu odpowiedniej prędkości jazdy.

W tej sytuacji drogowej, gdzie nawierzchnia jest pokryta śniegiem, prawidłową techniką jazdy będzie dobranie odpowiedniej prędkości. Nawierzchnia pokryta śniegiem wpływa na wydłużenie drogi hamowania, dlatego ważne jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Zbyt duża prędkość może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i powstania niebezpiecznej sytuacji. Dobra technika jazdy w tej sytuacji to również utrzymanie większych odległości między pojazdami, ostrożne manewrowanie i unikanie gwałtownych hamowań czy przyspieszeń.

    Art. 19. [Bezpieczna prędkość. Odstęp między pojazdami]

    1. (art19ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

    2. (art19ust2) Kierujący pojazdem jest obowiązany:

    1) (art19ust2pkt1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

    2) (art19ust2pkt2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;

    3) (art19ust2pkt3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

    3. (art19ust3) Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.

    4. (art19ust4) Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

    1) (art19ust4pkt1) 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;

    2) (art19ust4pkt2) 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.

    5. (art19ust5) Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, o którym mowa w ust. 4, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.

art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.).

    1. ustawa108 art19 art19ust1

Technika kierowania pojazdem

Źródło pytania: art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.).

Podstawa prawna: art19ust1[108]|