pkt: 3
kat: B
25:00
15
Którą z podanych wielkości należy uwzględnić, ustalając odstęp od poprzedzającego pojazdu?
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

17. Którą z podanych wielkości należy uwzględnić, ustalając odstęp od poprzedzającego pojazdu?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź a, ponieważ należy uwzględnić prędkość, która ma wpływ na długość hamowania pojazdu.

Aby ustalić odstęp od poprzedzającego pojazdu, należy uwzględnić prędkość pojazdów.

Odstęp od poprzedzającego pojazdu powinien być dostosowany do prędkości, z jaką porusza się pojazd. Im większa prędkość, tym większy odstęp powinien być zachowany. Należy pamiętać, że przy podwójnej prędkości długość hamowania zwiększa się czterokrotnie, dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu, aby mieć wystarczająco miejsca na hamowanie w razie potrzeby. Przy ustalaniu odstępu od poprzedzającego pojazdu nie uwzględnia się długości ani szerokości pojazdów, ponieważ są one zmiennymi, które mogą się różnić w zależności od rodzaju i modelu pojazdu. Warto zawsze zachować bezpieczny odstęp, aby uniknąć kolizji.

    Art. 19. [Bezpieczna prędkość. Odstęp między pojazdami]

    1. (art19ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

    2. (art19ust2) Kierujący pojazdem jest obowiązany:

    1) (art19ust2pkt1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

    2) (art19ust2pkt2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;

    3) (art19ust2pkt3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

    3. (art19ust3) Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.

    4. (art19ust4) Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

    1) (art19ust4pkt1) 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;

    2) (art19ust4pkt2) 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.

    5. (art19ust5) Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, o którym mowa w ust. 4, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.

Art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)

Zbyt mały odstęp od poprzedzającego pojazdu, w sytuacji jego gwałtownego hamowania grozi najechaniem na jego tył

    1. ustawa108 art19 art19ust1i2

Warunki utrzymywania bezpiecznego odstępu

Źródło pytania: Art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)

Podstawa prawna: art19ust1i2[108]|