pkt: 3
kat: B
25:00
15
Kierujesz pojazdem w czasie deszczu. Którą z wymienionych czynności powinieneś przede wszystkim wykonać, by jechać bezpieczniej?
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

20. Kierujesz pojazdem w czasie deszczu. Którą z wymienionych czynności powinieneś przede wszystkim wykonać, by jechać bezpieczniej?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź c, ponieważ podczas jazdy w deszczu droga hamowania jest wydłużona, dlatego należy zmniejszyć prędkość, aby uniknąć poślizgu.

Aby jechać bezpieczniej w czasie deszczu, należy przede wszystkim zmniejszyć prędkość.

Podczas jazdy w czasie deszczu droga hamowania jest wydłużona, a warunki na drodze mogą być bardziej śliskie. Zmniejszenie prędkości umożliwia bardziej kontrolowaną jazdę i zmniejsza ryzyko poślizgu czy utraty panowania nad pojazdem. To podstawowa czynność, którą powinien wykonać kierowca w takich warunkach, aby zapewnić sobie i innym bezpieczną podróż.

    Art. 19. [Bezpieczna prędkość. Odstęp między pojazdami]

    1. (art19ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

    2. (art19ust2) Kierujący pojazdem jest obowiązany:

    1) (art19ust2pkt1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

    2) (art19ust2pkt2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;

    3) (art19ust2pkt3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

    3. (art19ust3) Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.

    4. (art19ust4) Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

    1) (art19ust4pkt1) 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;

    2) (art19ust4pkt2) 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.

    5. (art19ust5) Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, o którym mowa w ust. 4, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.

art. 19 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Brak wiedzy i umiejętności dotyczącej jazdy podczas opadów deszczu może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem.

Też wydaje się to oczywiste.

    1. ustawa108 art19 art19ust1

O zasady i sposób postępowania podczas jazdy w deszczu

Źródło pytania: art. 19 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Podstawa prawna: art19ust1[108]|