pkt: 3
kat: B
25:00
15
Kiedy masz obowiązek przełączyć światła drogowe na światła mijania?
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

7. Kiedy masz obowiązek przełączyć światła drogowe na światła mijania?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź b, ponieważ w czasie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, ale jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, pojazdu poprzedzającego lub pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, aby uniknąć oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Masz obowiązek przełączyć światła drogowe na światła mijania zawsze, gdy istnieje możliwość oślepienia kierującego pojazdem poprzedzającym.

Zgodnie z art. 51 ustawy o ruchu drogowym, w czasie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, ale musi je przełączyć na światła mijania w razie zbliżania się pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, gdy może być oślepiony przez pojazd poprzedzający lub gdy poruszają się w takiej odległości pojazdy szynowe lub komunikacja wodna, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

    Art. 51. [Zasady używania świateł mijania, do jazdy dziennej, drogowych i przeciwmgłowych]

    1. (art51ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

    2. (art51ust2) W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

    3. (art51ust3) W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

    1) (art51ust3pkt1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;

    2) (art51ust3pkt2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

    3) (art51ust3pkt3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

    4. (art51ust4) (uchylony).

    5. (art51ust5) Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

    6. (art51ust6) Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

    7. (art51ust7) Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.

Art. 51 ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)

Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym

    1. ustawa108 art51 art51ust3

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

Źródło pytania: Art. 51 ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)

Podstawa prawna: art51ust3[108]|