pkt: 1
kat: B
25:00
15
pkt: 1
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

31. Czy widząc ludzi w płonącym samochodzie, masz obowiązek, jeśli jest to możliwe, udzielić im pierwszej pomocy i wezwać straż pożarną?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ w każdej sytuacji zagrożenia kierujący ma obowiązek podjąć próbę udzielenia pomocy poszkodowanym oraz wezwać odpowiednie służby ratunkowe.

Obowiązek powiadomienia (art. 4 ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 757 ze zm.)) Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Bezpieczeństwo poszkodowanego wzrośnie dzięki ugaszeniu ognia i ewakuacji go w miejsce bezpieczne.

W każdej sytuacji zagrożenia kierujący ma obowiązek podjąć próbę udzielenia pomocy poszkodowanym oraz wezwać odpowiednie służby ratunkowe.

    1. obowiązekpowiadomieniaart4ustawazdnia8września2006ropaństwowymratownictwiemedycznymtjdzuz2013rpoz757ktozauważyosobęlubosobyznajdującesięwstanienagłegozagrożeniazdrowotnegolubjestświadkiemzdarzeniapowodującegotakistanwmiaręposiadanychmożliwościiumiejętnościmaobowiązekniezwłocznegopodjęciadziałańzmierzającychdoskutecznegopowiadomieniaotymzdarzeniupodmiotówustawowopowołanychdoniesieniapomocyosobomwstanienagłegozagrożeniazdrowotnego

Chcemy zapytać czy świadek zdarzenia musi powiadomić Straż Pożarną, gdy widzi człowieka w palącym się samochodzie.

Źródło pytania: Obowiązek powiadomienia (art. 4 ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 757 ze zm.)) Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Podstawa prawna: obowiązekpowiadomieniaart4ustawazdnia8września2006ropaństwowymratownictwiemedycznymtjdzuz2013rpoz757ktozauważyosobęlubosobyznajdującesięwstanienagłegozagrożeniazdrowotnegolubjestświadkiemzdarzeniapowodującegotakistanwmiaręposiadanychmożliwościiumiejętnościmaobowiązekniezwłocznegopodjęciadziałańzmierzającychdoskutecznegopowiadomieniaotymzdarzeniupodmiotówustawowopowołanychdoniesieniapomocyosobomwstanienagłegozagrożeniazdrowotnego