pkt: 2
kat: B
25:00
15
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

28. Czy w tej sytuacji wolno Ci pozostać na lewym pasie ruchu, gdy prawy jest wolny?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź nie, ponieważ obowiązuje ruch prawostronny i należy trzymać się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

W tej sytuacji nie wolno Ci pozostać na lewym pasie ruchu, gdy prawy jest wolny.

Zgodnie z przepisami prawa drogowego, kierujący pojazdem na drodze dwujezdniowej musi jechać po prawej jezdni. Jeżeli prawy pas ruchu jest wolny, nie ma żadnych przeszkód, aby przejechać na ten pas i kontynuować jazdę. Pozostawanie na lewym pasie ruchu w tej sytuacji jest niedozwolone i może być uznane za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

    Art. 16. [Obowiązki kierującego pojazdem]

    1. (art16ust1) Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

    2. (art16ust2) Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

    3. (art16ust3) Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

    4. (art16ust4) Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

    5. (art16ust5) Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

    6. (art16ust6) Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.

    7. (art16ust7) Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.

Podstawa prawna: Art.16 ust.4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

znaczenie dla brd: jazda lewym pasem destabilizuje ruch drogowy

Nie, ponieważ obowiązuje ruch prawostronny i należy trzymać się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

    1. ustawa108 art16 art16ust4

o właściwe miejsce pojazdu na jezdni

Źródło pytania: Podstawa prawna: Art.16 ust.4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Podstawa prawna: art16ust4[108]|