Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź nie, ponieważ podjeżdżasz za blisko i nie zapewniasz pieszemu swobodnego dojścia do tramwaju lub na chodnik.
Nie, w tej sytuacji nie wybrano właściwego miejsca zatrzymania.
Kierujący pojazdem nie zatrzymał pojazdu w odpowiednim miejscu i czasie, co narusza przepisy dotyczące zatrzymywania się przy przystankach tramwajowych. Zgodnie z przepisami, jeśli przystanek nie ma wysepki dla pasażerów i tramwaj wjeżdża na przystanek lub na nim stoi, kierujący jest zobowiązany zatrzymać pojazd w taki sposób, aby zapewnić bezpieczne dojście pieszym do tramwaju lub na drogę dla pieszych lub rowerów.
Art. 3. [Zasady zachowania na drodze]
1. (art3ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
2. (art3ust2) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.
3. (art3ust3) Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.
art. 3 ust. 1 oraz art. 26 ust. 6 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) w związku z § 89 ust. 3 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. (Dz. U. Nr 170 poz. 1393 ze zm.)
Znajomość i stosowanie się do zasad zachowania się przy dojeżdżaniu do przystanku tramwajowego bez wysepki eliminuje sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu pieszych wsiadających i wysiadajacych z pojazdów tej komunikacji
Nie, ponieważ podjeżdżasz za blisko. Pojeżdżając do przystanku tramwajowego bez wysepki musisz się zatrzymać na wysokości ostatniego wagonu tramwaju. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik.
1. ustawa108 art3 art3ust1art26ust6
2. art89ust3[170]
Znajomość zasad zachowania podczas przejeżdżania obok przystanków komunikacji publicznej
Źródło pytania: art. 3 ust. 1 oraz art. 26 ust. 6 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) w związku z § 89 ust. 3 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. (Dz. U. Nr 170 poz. 1393 ze zm.)
Podstawa prawna: art3ust1art26ust6[108]|art89ust3[170]|