pkt: 2
kat: B
25:00
15
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

27. Czy w tej sytuacji wjeżdżając na posesję masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z przepisami prawa drogowego kierujący pojazdem, wjeżdżając na posesję przez chodnik lub drogę dla pieszych, ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Tak, w tej sytuacji wjeżdżając na posesję masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Zgodnie z przepisami prawa drogowego, jako kierujący pojazdem, masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu w sytuacji, kiedy wjeżdżasz na posesję. Wynika to z artykułu 26, który mówi, że przejeżdżając przez drogę dla pieszych, powinieneś jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. W tym przypadku, niezależnie od tego, czy jest to posesja prywatna czy publiczna, musisz zawsze ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

    Art. 26. [Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych]

    1. (art26ust1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

    2. (art26ust2) Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

    3. (art26ust3) Kierującemu pojazdem zabrania się:

    1) (art26ust3pkt1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

    2) (art26ust3pkt2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

    3) (art26ust3pkt3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

    4. (art26ust4) Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

    5. (art26ust5) Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

    6. (art26ust6) Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

    7. (art26ust7) W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Art. 26 ust. 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)

Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym

Tak, skręcając w lewo do widocznej bramy masz obowiązek jechać powoli i ustąpić pieszemu. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

    1. ustawa108 art26 art26ust4

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

Źródło pytania: Art. 26 ust. 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)

Podstawa prawna: art26ust4[108]|