pkt: 2
kat: B
25:00
15
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

11. Czy w tej sytuacji powodujesz zagrożenie bezpieczeństwa na drodze?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

Odpowiedź tak, ponieważ wymuszasz pierwszeństwo na pojeździe jadącym z naprzeciwka wjeżdżając na jego pas, co może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.

Poprawna odpowiedź brzmi tak, ponieważ w tej sytuacji naruszasz przepisy prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 22 ust. 4, zmieniając zajmowany pas ruchu, musisz ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierzasz wjechać, chyba że pojazd ten wjeżdża na ten pas z prawej strony. Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1) i 2), podczas wymijania i omijania musisz zachować bezpieczny odstęp od innych pojazdów lub uczestników ruchu, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość. Jeżeli nie przestrzegasz tych przepisów, to powodujesz zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.

Zmiana pasa ruchu bez zachowania bezpiecznego odstępu może powodować zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.

Według przepisów dotyczących zmiany pasa ruchu oraz wymijania, kierujący pojazdem jest zobowiązany do zachowania bezpiecznego odstępu od innych pojazdów i uczestników ruchu. Jeśli nie jest to możliwe, kierowca powinien zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się. W przypadku omijania pojazdu, należy zachować bezpieczny odstęp i omijać go z prawej strony. Natomiast przy cofaniu, kierujący powinien ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom i uczestnikom ruchu oraz zachować szczególną ostrożność. W każdej z tych sytuacji, nieprzestrzeganie przepisów może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.

    Art. 3. [Zasady zachowania na drodze]

    1. (art3ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

    2. (art3ust2) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.

    3. (art3ust3) Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.

art. 3 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 1) i 2) ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Konfrontacja, której skutkiem jest bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia

Tak, ponieważ wymuszasz pierwszeństwo na pojeździe jadącym z naprzeciwka wjeżdżając na jego pas. W przedstawionej sytuacji należy ustąpić pojazdowi jadącemu z naprzeciwka za nim rozpocznie się omijanie zaparkowanych pojazdów. 

    1. ustawa108 art3 art3ust1iart23ust1pkt1i2

Znajomość wiedzy w zakresie zasad wykonywania omijania i wymijania

Źródło pytania: art. 3 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 1) i 2) ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Podstawa prawna: art3ust1iart23ust1pkt1i2[108]|