Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź nie, ponieważ kierujący pojazdem jest obowiązany przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu.
Poprawna odpowiedź brzmi nie, ponieważ kierujący pojazdem w tej sytuacji jest obowiązany zachować bezpieczny odstęp od wymijanego samochodu ciężarowego lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się. Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 1) ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierowca musi być ostrożny i dbać o bezpieczeństwo ruchu drogowego, dlatego nie ma prawa zachować dowolny odstęp od wymijanego samochodu ciężarowego.
W tej sytuacji nie masz prawa zachować dowolnego odstępu od wymijanego samochodu ciężarowego.
Zgodnie z przepisami prawa jazdy, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu. Nie można zachować dowolnego odstępu od samochodu ciężarowego, należy utrzymać bezpieczną odległość. Przepisy nakazują zjechanie na prawo i zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie się, jeśli zajdzie taka potrzeba. Odstęp ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Art. 23. [Wymijanie, omijanie i cofanie]
1. (art23ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) (art23ust1pkt1) przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się;
2) (art23ust1pkt2) przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;
3) (art23ust1pkt3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:
a) (art23ust1pkt3lita) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
b) (art23ust1pkt3litb) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.
2. (art23ust2) Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.
art. 23 ust. 1 pkt 1) ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)
Zachowanie odpowiedniego odstępu podczas wymijania jest istotnym czynnikiem bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Nie dowolny tylko bezpieczny. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność.
1. ustawa108 art23 art23ust1pkt1
Znajomość zasad bezpiecznego wykonywania manewru wymijania
Źródło pytania: art. 23 ust. 1 pkt 1) ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)
Podstawa prawna: art23ust1pkt1[108]|