pkt: 3
kat: B
25:00
15
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

6. Czy w tej sytuacji masz prawo wyprzedzić pojazd szynowy?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z przepisem, pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych oraz przed nim jest zabronione. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której ruch na przejściu dla pieszych jest kierowany przez sygnalizację świetlną lub osobę uprawnioną. Przepis ten znajduje się w Rozdziale 3 - Ruch pojazdów, Oddział 7 - Przecinanie się kierunków ruchu, Art. 26. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej, zgodnie z Art. 24. Dlatego w tej sytuacji masz prawo wyprzedzić pojazd szynowy.

Nie, wyprzedzanie pojazdu szynowego jest zabronione w tej sytuacji.

W chwili zatrzymania się projekcji filmu dokładnie widać, że kierujący oraz pojazd szynowy zbliżają się do przejścia dla pieszych. Zabronione jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych oraz przed nimi. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której ruch na przejściu dla pieszych jest kierowany przez sygnalizację świetlną lub osobę uprawnioną. Przepisy drogowe jednoznacznie określają, że pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602, z późn. zm.)

treść

Wyprzedzanie.

Źródło pytania: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602, z późn. zm.)