Wyjaśnienie tego pytania testowego:
Odpowiedź nie, ponieważ niepełnosprawny nie stwarza zagrożenia w ruchu i to Ty masz obowiązek umożliwić mu przejazd na drugą stronę, a używanie sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym jest zabronione chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem.
W tej sytuacji nie masz prawa użyć sygnału dźwiękowego.
Zgodnie z przepisami prawem jest używanie sygnału dźwiękowego tylko w sytuacjach, gdy istnieje konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Nie jest dozwolone nadużywanie sygnału dźwiękowego ani używanie go na obszarze zabudowanym, chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie. Dodatkowo, używanie świateł drogowych w taki sposób, który może oślepić innych kierowców, jest zabronione.
Art. 29. [Używanie sygnału dźwiękowego lub świetlnego]
1. (art29ust1) Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
2. (art29ust2) Zabrania się:
1) (art29ust2pkt1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;
2) (art29ust2pkt2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem;
3) (art29ust2pkt3) ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących.
Art. 29 ust. 2 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Nie, ponieważ niepełnosprawny nie stwarza zagrożenia w ruchu i to Ty masz obowiązek umożliwić mu przejazd na drugą stronę. Zabrania się nadużywania sygnału dźwiękowego oraz używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem.
1. ustawa108 art29 art29ust2pkt2
Zagrożenia związane z ruchem drogowym
Źródło pytania: Art. 29 ust. 2 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Podstawa prawna: art29ust2pkt2[108]|