pkt: 3
kat: B
25:00
15
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

6. Czy w tej sytuacji masz prawo przekroczyć dopuszczalną prędkość, by jak najszybciej zakończyć manewr wyprzedzania?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

Odpowiedź nie, ponieważ prędkość dopuszczalna nie może być w żadnym wypadku przekroczona i jest ustalona w kodeksie drogowym przez organ zarządzający ruchem.

Odpowiedź nie, ponieważ prędkość dopuszczalna nie może być w żadnym wypadku przekroczona, zgodnie z obowiązującym prawem. Oznacza to, że niezależnie od sytuacji, nie ma możliwości usprawiedliwienia przekroczenia dozwolonej prędkości w celu jak najszybszego zakończenia manewru wyprzedzania. Organ zarządzający ruchem ustala prędkość dopuszczalną, której należy przestrzegać w każdej sytuacji na drodze.

Nie, nie masz prawa przekroczyć dopuszczalnej prędkości w tej sytuacji.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest zawsze naruszeniem przepisów drogowych i może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Kodeks drogowy jasno określa limit prędkości, który musi być przestrzegany przez wszystkich kierowców. Przekraczanie tego limitu może prowadzić do wypadków drogowych i jest surowo karane. W przypadku manewru wyprzedzania, należy zachować ostrożność i wykonując go, nie przekraczać dopuszczalnej prędkości. Prędkość jest również uzależniona od warunków drogowych i widoczności, dlatego kierowca musi dostosować swoją prędkość do obecnych warunków. Nie można naruszać przepisów drogowych, nawet w celu przyspieszenia zakończenia manewru wyprzedzania. W przypadku złamania przepisów, kierowca może być ukarany mandatem lub innym sankcjonowaniem przez organy odpowiedzialne za ruch drogowy. Niebezpieczne i nieodpowiedzialne przekraczanie prędkości może prowadzić do tragicznych skutków, dlatego zawsze należy przestrzegać limitów prędkości i poruszać się bezpiecznie na drodze.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602, z późn. zm.)

24

brak treści

Źródło pytania: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602, z późn. zm.)