pkt: 3
kat: B
25:00
15
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

7. Czy w tej sytuacji masz prawo kontynuować jazdę bez zwracania uwagi na zachowanie pieszego?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź nie, ponieważ zgodnie z przepisami ruchu drogowego uczestnicy ruchu mają obowiązek zachować ostrożność i unikać działań, które mogłyby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa, dlatego należy zwracać uwagę na zachowanie pieszego i dostosować swoje zachowanie do sytuacji na drodze.

- Odpowiedź nie, ponieważ art. 3 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na uczestnika ruchu drogowego obowiązek zachowania ostrożności i unikania działań, które mogłyby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Zgodnie z art. 4 tej samej ustawy, każdy uczestnik ruchu drogowego ma prawo liczyć na to, że inni uczestnicy przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Oznacza to, że nie można kontynuować jazdy bez zwracania uwagi na zachowanie pieszego, gdyż jest to działanie sprzeczne z wymaganą ostrożnością. Cytowany przepis: "Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie." "Art. 4. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania."

W tej sytuacji nie masz prawa kontynuować jazdy bez zwracania uwagi na zachowanie pieszego.

Według przepisów, uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek zachować ostrożność i unikać działań, które mogłyby spowodować zagrożenie dla pieszego. Zgodnie z prawem, można oczekiwać, że inni uczestnicy ruchu przestrzegają przepisów drogowych. Dlatego w tej sytuacji nie wolno kontynuować jazdy bez zwracania uwagi na zachowanie pieszego.

    Art. 3. [Zasady zachowania na drodze]

    1. (art3ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

    2. (art3ust2) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.

    3. (art3ust3) Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.

art. 3 ust. 1 i art. 4 w związku z art. 26 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) oraz § 8 ust. 1, § 47 ust. 1 i § 88 ust. 1 w związku z § 95 ust. 1 pkt 1)

Niewłaściwe zachowanie kierującego pojazdem w rejonie przejść dla pieszych, wobec niechronionych uczestników ruchu, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia

    1. ustawa108 art3 art3ust1iart4art26ust1

    2. art8ust1art47ust1iart88ust1art95ust1pkt1

O zachowanie się kierującego pojazdem w rejonie przejść dla pieszych, wobec niechronionych uczestników ruchu

Źródło pytania: art. 3 ust. 1 i art. 4 w związku z art. 26 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) oraz § 8 ust. 1, § 47 ust. 1 i § 88 ust. 1 w związku z § 95 ust. 1 pkt 1)

Podstawa prawna: art3ust1iart4art26ust1[108]|art8ust1art47ust1iart88ust1art95ust1pkt1