pkt: 3
kat: B
25:00
15
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

27. Czy w tej sytuacji masz prawo jechać dalej dopiero po tym, gdy tramwaj ruszy?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź nie, ponieważ w tej sytuacji tramwaj zatrzymał się na przystanku znajdującym się po przeciwnej stronie jezdni, więc nie ma wpływu na możliwość jazdy pojazdu.

- Odpowiedź nie, ponieważ tramwaj znajduje się na drugiej jezdni i nie ma wpływu na możliwość jazdy pojazdu. Prawo o ruchu drogowym (art. 26 ust. 6) nie nakłada obowiązku czekania na ruszenie tramwaju w takiej sytuacji.

Nie ma potrzeby czekać aż tramwaj ruszy, aby jechać dalej.

W tej sytuacji nie ma żadnego powodu, aby czekać aż tramwaj ruszy, ponieważ nie blokuje on naszej możliwości kontynuowania jazdy. Tramwaj znajduje się na drugiej jezdni i nie ma wpływu na naszą drogę. W związku z tym, możemy kontynuować jazdę natychmiast po tym, jak upewnimy się, że możemy to zrobić bezpiecznie. Niezależnie od tego, czy tramwaj jedzie czy stoi, nie ma to wpływu na naszą decyzję o kontynuowaniu jazdy. Warto jednak być uważnym i upewnić się, że nie ma innych ograniczeń lub niebezpieczeństw na naszej drodze.

    Art. 26. [Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych]

    1. (art26ust1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

    2. (art26ust2) Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

    3. (art26ust3) Kierującemu pojazdem zabrania się:

    1) (art26ust3pkt1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

    2) (art26ust3pkt2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

    3) (art26ust3pkt3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

    4. (art26ust4) Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

    5. (art26ust5) Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

    6. (art26ust6) Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

    7. (art26ust7) W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

art. 26 ust. 6 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Umiejętność rozpoznawania miejsc wymagających szczególnego zachowania jest ważnym czynnikiem płynności ruchu

Nie, ponieważ w tej sytuacji tramwaj zatrzymał się na przystanku znajdującym się po przeciwnej stronie jezdni. 

    1. ustawa108 art26 art26ust6

Wiedza w zakresie rozpoznawania na drodze miejsc wymagających zachowań o charakterze szczególnym

Źródło pytania: art. 26 ust. 6 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Podstawa prawna: art26ust6[108]|