Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ sygnał B-20 oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem oraz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.
Odpowiedź tak, ponieważ sytuacja opisana w pytaniu jest związana z obowiązującym znakiem B-20 - STOP, który oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem oraz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą. Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku - w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem. Stąd wynika, że w tej sytuacji masz obowiązek zatrzymać pojazd.
Stojąc w tej sytuacji masz obowiązek zatrzymać pojazd.
W tej sytuacji jesteś zobowiązany zatrzymać pojazd, ponieważ postawa osoby kierującej ruchem zwróconej przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za tą osobą. Sygnał B-20 jest odpowiednikiem świetlnego sygnału czerwonego i oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem oraz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą. Zatrzymanie pojazdu powinno nastąpić w wyznaczonym miejscu, a jeśli takiego nie ma, w miejscu, które nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem. Znak B-20 dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony, a tabliczka T-6c lub T-6d pod znakiem B-20 wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie.
Art. 3. [Zasady zachowania na drodze]
1. (art3ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
2. (art3ust2) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.
3. (art3ust3) Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.
art. 3 ust. 1 pkt oraz art. 26 ust. 6 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)
Znajomość i stosowanie się do zasad zachowania się przy przejeżdżaniu obok przystanku tramwajowego bez wysepki eliminuje sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu pieszych wsiadających i wysiadajacych z pojazdów tej komunikacji
Przejeżdżając obok tramwaju który zatrzymał się na przystanku należy ustąpić pierwszeństwa pieszym chcącym wsiąść i wysiąść z pojazdu.
1. ustawa108 art3 art3ust1pktart26ust6
Znajomość zasad zachowania podczas przejeżdżania obok przystanków komunikacji publicznej
Źródło pytania: art. 3 ust. 1 pkt oraz art. 26 ust. 6 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)
Podstawa prawna: art3ust1pktart26ust6[108]|