pkt: 1
kat: B
25:00
15
pkt: 1
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

9. Czy w tej sytuacji masz obowiązek udzielić niezbędnej pomocy ofierze wypadku?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ kierujący pojazdem w sytuacji wypadku ma obowiązek udzielić niezbędnej pomocy ofierze.

- Odpowiedź tak, ponieważ ustawa dotycząca ruchu drogowego jasno określa obowiązki kierującego pojazdem w sytuacji wypadku. Zgodnie z art. 44 ust. 2 tej ustawy, kierujący pojazdem ma obowiązek udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku, wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję, oraz nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. Jest to zatem jasno określony obowiązek prawnym. - Prawidłowa odpowiedź brzmi tak, ponieważ przepisy dotyczące ruchu drogowego nakładają na kierującego pojazdem obowiązek udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom wypadku. W sytuacji, gdy wypadku doznają obrażeń lub zostają zabici, kierujący ma obowiązek udzielić pomocy, wezwać służby medyczne i Policję, oraz nie podejmować działań, które mogą utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. To jasno określone prawem obowiązki, a zatem odpowiedź na pytanie brzmi tak. - Poprawna odpowiedź to tak, ponieważ w tej sytuacji ustawa o ruchu drogowym nakłada na kierującego pojazdem obowiązek udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom wypadku. Art. 44 ust. 2 tej ustawy precyzuje, że kierujący ma obowiązek także wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję, oraz nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. Zatem, w obliczu takiego przepisu prawnego, odpowiedź brzmi tak. - Poprawna odpowiedź brzmi tak, dlatego że w tej sytuacji obowiązek udzielenia niezbędnej pomocy ofierze wypadku jest jasno określony przepisami dotyczącymi ruchu drogowego. Na podstawie art. 44 ust. 2 tej ustawy, kierujący pojazdem jest zobowiązany do udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom wypadku, wezwania zespołu ratownictwa medycznego i Policji, oraz nie podejmowania czynności, które mogą utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. W związku z tym, obowiązek ten wynika z przepisów prawa.

Kierowca ma obowiązek udzielić niezbędnej pomocy ofierze wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję.

Zgodnie z przepisami prawa drogowego, jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem ma obowiązek udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję. Powinien również unikać podjęcia czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. Kierowca powinien pozostać na miejscu wypadku, a jeśli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się, powinien niezwłocznie powrócić na to miejsce. Pomoc ofiarom wypadku jest obowiązkiem moralnym i prawno-etycznym każdego kierowcy.

ustawa z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) oraz art. 44 ust. 2 i 3

Udzielenie pomocy zwiększa szanse na uratowanie poszkodowanego, sprawca może być tak zdenerwowany, że nie tylko nic nie zrobi, ale i sam może potrzebować pomocy.

Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję.

    1. ustawa108

    2. art44ust2i3

Co powinien zrobić świadek potrącenia pieszego?

Źródło pytania: ustawa z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) oraz art. 44 ust. 2 i 3

Podstawa prawna: [108]|art44ust2i3