Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z art. 3 ust. 3 uczestnik ruchu drogowego musi przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a w przypadku unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, jest obowiązany usunąć go z przejazdu lub ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Tak, w tej sytuacji masz obowiązek niezwłocznie usunąć pojazd z przejazdu tramwajowego.
Według Art. 3 ust. 1 Kodeksu Drogowego, każdy uczestnik ruchu ma obowiązek zachować ostrożność i unikać działań, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu drogowemu. Jeśli uczestnik ruchu naruszył te zasady i spowodował zagrożenie, jest obowiązany podjąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia. W przypadku znajdowania się na przejeździe tramwajowym, takie działanie oznacza natychmiastowe usunięcie pojazdu z tego miejsca. Inne uczestniki ruchu powinni zawsze być uprzedzeni o zagrożeniu.
Art. 28. [Obowiązki kierującego pojazdem przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżaniu przez przejazd]
1. (art28ust1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
2. (art28ust2) Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
3. (art28ust3) Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) (art28ust3pkt1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
2) (art28ust3pkt2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
3) (art28ust3pkt3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
4) (art28ust3pkt4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
4. (art28ust4) W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
5. (art28ust5) Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.
6. (art28ust6) Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe; przepis ust. 3 pkt 3 nie dotyczy skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.
Art. 28 ust. 6 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Tak. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
1. ustawa108 art28 art28ust6
Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych
Źródło pytania: Art. 28 ust. 6 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Podstawa prawna: art28ust6[108]|