pkt: 2
kat: B
25:00
15
Czy w tej sytuacji jesteś ostrzegany, że zbliżasz się do przejścia dla pieszych?
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

1. Czy w tej sytuacji jesteś ostrzegany, że zbliżasz się do przejścia dla pieszych?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź nie, ponieważ nie ma informacji o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci ani o bliskości takiego miejsca, które być może znajduje się przy przejściu dla pieszych.

- Poprawna odpowiedź to nie, dlatego że w tej sytuacji nie ma żadnego znaku ostrzegawczego wskazującego na przejście dla pieszych. W opisie widnieje tylko informacja o znaku A-17, który ostrzega o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci lub o bliskości takiego miejsca, ale niekoniecznie o przejściu dla pieszych. Ponadto, nie ma też informacji o tym, że w tym miejscu znajduje się przejście dla pieszych.

Oznakowanie na drodze wskazuje, że w tej sytuacji nie ma przejścia dla pieszych.

Oznakowanie drogowe informuje kierowcę, że w tej konkretnej sytuacji na drodze nie ma przejścia dla pieszych. Przejście dla pieszych jest oznakowane specjalnymi znakami, które jasno wskazują, że znajduje się ono na danej drodze. Oznaczenie przejścia dla pieszych zazwyczaj jest widoczne dla kierowcy na nawierzchni drogi (np. pasy dla pieszych), na obu krawędziach jezdni (np. znak "przejście dla pieszych na przejściu"), oraz na pobliskich znakach drogowych (np. znak "przejście dla pieszych za zakrętem"). W przypadku braku tych oznaczeń kierowca ma obowiązek zachować uwagę, ale nie ma konieczności zatrzymywania się przed niewidocznym przejściem dla pieszych.

    Art. 7. [Znaki i sygnały obowiązujące w ruchu drogowym]

    1. (art7ust1) Znaki i sygnały drogowe wyrażają ostrzeżenia, zakazy, nakazy lub informacje.

    2. (art7ust2) Minister właściwy do spraw transportu i minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, uwzględniając w szczególności konieczność dostosowania sygnałów drogowych do postanowień umów międzynarodowych, określi, w drodze rozporządzenia, znaki i sygnały obowiązujące w ruchu drogowym, ich znaczenie i zakres obowiązywania.

    3. (art7ust3) Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, uwzględniając konieczność zapewnienia czytelności i zrozumiałości znaków i sygnałów drogowych dla uczestników ruchu drogowego, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także warunki ich umieszczania na drogach.

§ 8 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.) w zb. z art.. 7 ust. 1 ustawy ustawy z dnia 20 czewca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (t.j.: Dz.U. 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.)

    1. art8ust2[170]

    2. ustawa108 art7 art7ust1

Znaki ostrzegawcze

Źródło pytania: § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.) w zb. z art.. 7 ust. 1 ustawy ustawy z dnia 20 czewca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (t.j.: Dz.U. 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.)

Podstawa prawna: art8ust2[170]|art7ust1[108]|